Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Miło Cię widzieć” – zabłyśnie nowy symbol stolicy

opublikowany: piątek, 20. czerwca 2014 - 12:59, Tomasz Demiańczuk

Na moście Gdańskim trwa montaż pierwszych liter neonu "Miło Cię widzieć". Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów - napis ma szansę rozbłysnąć już w najbliższą sobotę, 21 czerwca.


Projekt autorstwa Mariusza Lewczyka wygrał konkurs „Neon dla Warszawy”, organizowany w ubiegłym roku przez Muzeum Neonów i firmę RWE. Autor po ogłoszeniu wyników tłumaczył, że w jego pracy chodzi o jednoznacznie pozytywny przekaz wywołujący uśmiech. - Może neon będzie zobowiązywał mieszkańców Warszawy do większej serdeczności nie tylko wobec miejscowych, ale i przyjezdnych? Neon posiada bardzo pozytywny komunikat, który można odbierać w sposób osobisty. Miasto Warszawa, będące w odczuciu autorem tego prostego przekazu, zyskuje dodatkowo opinię troskliwego gospodarza.

W wyniku konsultacji organizatora konkursu z m.st. Warszawą oraz RWE na lokalizację zwycięskiego neonu wybrano most Gdański od strony południowej. Wybór ten zgadza się również z wizją autora, który w projekcie zaproponował instalację neonu na moście, twierdząc że „zawieszony pośrodku nie wyróżnia którejkolwiek ze stron, przybliża rzekę miastu i niejako zachęca do przekraczania brzegów. Neon jest doskonale widoczny dla setek ludzi spacerujących, odpoczywających czy uprawiających sport nad Wisłą”.

Konkurs Neon dla Warszawy zorganizowany został przez pierwsze w Polsce Muzeum Neonów i RWE Polska. Przedsięwzięcie realizowano pod hasłem „Wyraź energię miasta, stwórz neonową wizytówkę stolicy”. Inicjatywę wsparła merytorycznie Akademia Sztuk Pięknych oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Honorowy patronat nad konkursem objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz.