Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Metropolia warszawska a gospodarka odpadami - konferencja prasowa

opublikowany: czwartek, 3. stycznia 2019 - 16:18, Magdalena Łań

W piątek, 4 stycznia o godz. 13.00 (pl. Bankowy 3/5, sala 131) zapraszamy przedstawicieli mediów na konferencję prasową poświęconą wdrażaniu systemu gospodarki odpadami w metropolii warszawskiej oraz problemowi wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów.


Podczas spotkania Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy oraz przedstawiciele gmin ościennych: Grodziska Mazowieckiego, Izabelina, Jaktorowa, Starych Babic oraz Wołomina przedstawią, jak wygląda wdrażanie systemu gospodarki odpadami w metropolii warszawskiej.

Gdzie przetwarzać odpady od blisko 3 mln mieszkańców metropolii warszawskiej?
Gminy metropolii warszawskiej zaniepokojone obserwowanymi zjawiskami na rynku odpadów komunalnych, w grudniu 2018 r. wystosowały apel do rządu. Tylko właściwy proces decyzyjny w zakresie gospodarowania odpadami może pomóc samorządom w zapewnieniu ciągłości odbioru odpadów. Brak  uporządkowania systemu gospodarki odpadami w metropolii warszawskiej, zbyt mała liczba instalacji, rosnące ceny ustalane przez operatorów odbierających odpady to tylko niektóre z problemów obserwowanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin województwa mazowieckiego.

Nagła zmiana rozporządzenia
Minister środowiska kilka dni przed światami zrobił prezent samorządom. 20 grudnia, w godzinach wieczornych, na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nagle projekt rozporządzenia ministra środowiska zmieniający termin wdrożenia nowego, 5-frakcyjnego systemu selektywnej zbiórki odpadów.

Metropolia działa
W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Więcej informacji o współpracy gmin w ramach obszaru metropolii warszawskiej: www.omw.um.warszawa.pl