Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Magia żywiołów, muzyki i światła na Podzamczu

opublikowany: niedziela, 8. maja 2011 - 8:44, Robert Trzaska
Dagmara Strzelczyk fot. Dagmara Strzelczyk
Multimedialny pokaz fontann.

Kilkumetrowe słupy wody poruszające się w rytm muzyki, podświetlone kolorowymi reflektorami, projekcje na wodnym ekranie, - to spektakularne widowisko czekało na Warszawiaków i turystów, którzy nie zważając na pogodę zdecydowali się obejrzeć otwarcie multimedialnego Parku Fontann.


Impreza na Podzamczu zgromadziła mimo deszczu wielu odwiedzających, którzy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć przedstawienie „Magia żywiołów” przeplatane multimedialnym pokazem fontann. Narracja spektaklu oparta m.in. na „Przemianach” Owidiusza, „Narodzinach Bogów” Hezjoda, „Raju Utraconym” Miltona i „Księdze Urizena” Blake’a, w którego rolę wcieli się Olgierd Łukaszewicz nawiązywała do mitów o walce żywiołów i powstaniu świata. Finał widowiska podkreślił pokaz fajerwerków.

Na otwarciu obecni byli przedstawiciele pomysłodawców i twórców całego przedsięwzięcia m.in. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Henryk Brzuchacz.

Park fontann na Podzamczu to kolejny krok w realizacji wizji Prezydenta Starzyńskiego – zwracania stolicy w stronę Wisły. Najpierw stanęły tu obok rzeźby Magdaleny Abakanowicz, niedługo będzie tu też piękny nadwiślański bulwar z trasą rowerową, dalej mamy Centrum Nauki Kopernik - wszystko razem wpisuje się też w nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – zaznaczyła Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W multimedialnym Parku Fontann przez całe lato, co sobotę po zmierzchu odbywać się będą multimedialne widowiska. Przygotowano trzy programy opowiadające o stolicy: "Warszawa nowoczesna", "Warszawa Chopina" i "Legendy warszawskie", które będzie można oglądać na ekranie stworzonym z wodnego pyłu. Niesamowite wrażenie robi ekran wodny, który powstaje z mgły rozproszonej nad wodą. To na nim właśnie wyświetlane są projekty filmowe i laserowe. Próbkę tych możliwości można było obejrzeć podczas otwarcia m.in. projekcję fragmentu „Miasta Ruin” czy laserową prezentację warszawskich legend.

Dodatkowym elementem, oprócz układu fontann dających możliwości multimedialnych pokazów, jest sucha fontanna dla dzieci. To przestrzeń oddalona nieco od fontann służących do prezentacji, otoczona zielenią.

Multimedialny Park Fontann w Warszawie ma łączną powierzchnię lustra wody 2850 mkw. Na kompleks ten składa się w sumie 367 dysz, w tym 227 sterowanych cyfrowo. Najwyższy, 30-metrowy strumień wody daje dysza nazywana "wulkanem", a prawie dwadzieścia innych, wytwarzających kilkumetrowe strumienie to "piruety" i "baleriny".

Poza tym w parku działają też inne urządzenia, m.in. 140 dysze mgielne, 52 fal wodnych, 10 parabolicznych tworzących labirynt, oraz dysze wytwarzające ekran wodny o powierzchni 130 mkw. Do oświetlenia obrazów wodnych używanych jest 295 reflektorów, efekty uzupełnia 15-watowy laser RGB i projektor multimedialny.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które obchodzi właśnie jubileusz 125 lat istnienia oraz Miasto stołeczne Warszawa.

Pliki do ściągnięcia

  1. Dojazd do Parku Fontann (plik: dojazd.pdf, rozmiar pliku: 586.21 KB)