Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Młodzi warszawiacy głosują

opublikowany: wtorek, 21. maja 2019 - 13:47, Konrad Klimczak
Młodzi warszawiacy idą na swoje pierwsze eurowybory Młodzi warszawiacy idą na swoje pierwsze eurowybory

Za kilka dni, 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą w nich 52 posłów. Z myślą o młodych mieszkańcach stolicy, samorząd warszawski realizuje kampanię „Moje pierwsze wybory”.


Warszawa głosuje

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mieszkańcy stolicy wybiorą w nich 52 polskie posłanki i posłów (w sumie Parlament składa się z 751 posłanek i posłów z 28 krajów). Parlament Europejski to jedyny organ Unii Europejskiej wybierany bezpośrednio przez obywateli. Wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet UE.

Aby zachęcić młode pokolenie do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja, Warszawa stworzyła kampanię „Moje pierwsze wybory”. Jej celem jest uświadomienie osób w wieku 18-23 lat, jak istotny jest ich głos w kształtowaniu przyszłości miasta, kraju i Europy. Na platformie internetowej mojepierwszewybory.pl, młodzi ludzie mogą wziąć udział w grze edukacyjnej, a także dowiedzieć się, jak oddać prawidłowy głos w wyborach. Przygotowano również broszurę informacyjną dystrybuowaną w liceach i na uczelniach. Działania są także prowadzone w mediach społecznościowych.

Broszura „Moje pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego”

Materiał edukacyjny dotyczący najbliższych wyborów samorządowych dostępny jest dla młodych warszawiaków w formie elektronicznej. Stanowi kompendium praktycznych informacji, które powinien znać każdy obywatel przystępujący do głosowania. Za pośrednictwem broszury młodzi ludzie dowiedzą się m.in. kogo wybieramy w wyborach, jakie są kompetencje posłanek i posłów, co to jest Parlament i Unia Europejska, na co przeznaczane są środki finansowe z Unii.  Broszura to także vademecum samego głosowania. Znajdziemy tu wytyczne, jakie warunki należy spełnić, żeby zagłosować oraz jak przebiega głosowanie od wejścia do lokalu wyborczego do wrzucenia kart do urny.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.wybory.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat wyborów.

#DziękUEmy!

Zmiany w Warszawie nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Szczegółowe informacje o wykorzystaniu środków unijnych w Warszawie można znaleźć tutaj.