Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Luty z Orkiestrą Sinfonia Varsovia

opublikowany: czwartek, 1. lutego 2018 - 14:30, Magdalena Łań
Orkiestra Sinfonia Varsovia. Fot. M.Pietruszyński fot. Orkiestra Sinfonia Varsovia. Fot. M.Pietruszyński

Szalone Dni Muzyki we Francji, koncert kameralny oraz koncerty symfoniczne w ramach dwóch warszawskich festiwali – oto plany Sinfonii Varsovii na luty. Ponadto w siedzibie orkiestry odbędą się kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej – specjalnych koncertów dla najmłodszych.


Luty Sinfonia Varsovia rozpoczyna we Francji, gdzie trwa właśnie 24. edycja festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki. Orkiestra, nawiązując do tegorocznej myśli przewodniej – „W stronę  nowego świata” (fr. "Vers un Monde nouveau"), wykona dzieła kompozytorów, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić swój kraj w poszukiwaniu nowego miejsca, by żyć i tworzyć. W tym kontekście Sinfonia Varsovia sporo uwagi poświęci muzyce polskich twórców, między innymi Chopina i Paderewskiego.

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości orkiestra aktywnie promuję polską muzykę nie tylko za granicą, ale również prezentując polskiej publiczności mniej znane dzieła rodzimych kompozytorów. Już 7 lutego, podczas drugiego koncertu z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie, kwintet dęty orkiestry wykona dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara. Koncert odbędzie się w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 w Warszawie, wstęp jest wolny.

W praskiej siedzibie zespołu odbędą się również dwie kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej, specjalnych koncertów przeznaczonych dla dzieci w wieku od 0 do 5 lat. 3 i 4 lutego zabrzmią piosenki Witolda Lutosławskiego, a 24 i 25 lutego będzie można posłuchać „Muzyki Domu” – z trzasków, stuków i skrzypiących mebli wyłonią się fascynujące, muzyczne bajki.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje się warszawskiej publiczności również w pełnym, symfonicznym składzie na dwóch wyjątkowych koncertach. 11 lutego zespół wystąpi podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Pod batutą Andreya Boreyki muzycy wykonają dzieła Jerzego Fitelberga, Krzysztofa Meyera, a także Koncert na orkiestrę patrona festiwalu oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, gdzie solistką będzie Agata Szymczewska.

Niespełna tydzień później Sinfonia Varsovia pojawi się na kolejnym festiwalu, tym razem będzie to Polin Music Festival: Roots'n'Fruits organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Na koncercie inauguracyjnym orkiestrę poprowadzi pochodząca z Izraela Bar Avni, laureatka II nagrody ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W partiach solowych usłyszymy klarnecistę Davida Krakauera, Michaela Guttmana na skrzypcach oraz Jing Zhao na wiolonczeli. W programie znajdzie się muzyka kompozytorów pochodzenia żydowskiego oraz zainspirowanych tradycyjną muzyką żydowską. Na szczególną uwagę zasługuje Concerto for Klezmer Clarinet autorstwa Wlada Marhuletsa, polskiego kompozytora urodzonego w Mińsku, który na stałe mieszka w Los Angeles, gdzie cieszy się rosnącym uznaniem, jako twórca muzyki filmowej do hollywoodzkich blockbusterów.

Więcej informacji o wydarzeniach Orkiestry Sinfonia Varsovia znaleźć można na stronie www.sinfoniavarsovia.org.