Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Letnie koncerty plenerowe „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”

opublikowany: wtorek, 28. czerwca 2016 - 17:06, Magdalena Łań
Leszek Kołakowski Trio. Fot. W.Pawłowska fot. Leszek Kołakowski Trio. Fot. W.Pawłowska

Na Trakcie Królewskim już po raz siódmy zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina. W sobotę, 2 lipca, rozpoczyna się muzyczne wydarzenie „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”. Na plenerowe koncerty, poświęcone muzyce inspirowanej twórczością mistrza, Warszawa zaprasza w lipcowe i sierpniowe soboty.


Miasto Stołeczne Warszawa po raz kolejny inauguruje letni projekt, który umili mieszkańcom i turystom spacery po Krakowskim Przedmieściu. Koncepcja plenerowych koncertów muzyki Fryderyka Chopina powstała siedem lat temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Od 2 lipca, muzyka Chopina zabrzmi w lipcowe i sierpniowe soboty na dwóch scenach ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Wyjątkiem jest sobota, 9 lipca, kiedy ze względu na organizowany w Warszawie Szczyt NATO, koncerty zostały odwołane.

Dwie sceny
W pozostałe soboty wakacji koncerty chopinowskie będą się odbywały przy Kolumnie Zygmunta oraz na skwerze Hoovera w godzinach 16.00-19.00.

Cel jaki przyświecał organizatorom przy wyborze artystów występujących podczas  tegorocznego cyklu „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, to promowanie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zarówno w aranżacji klasycznej, jak i w nowoczesnej, niekonwencjonalnej formie. Koncerty są poszukiwaniem niestandardowych, artystycznych form wyrazu dla twórczości Fryderyka Chopina, a jednocześnie próbą zainteresowania współczesnego odbiorcy polską kulturą poprzez pokazanie jej w tradycyjnym i nowym ujęciu.

W lipcowych i sierpniowych koncertach na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział młodzi, utalentowani pianiści – Jakub Kitowski, Klaudia Kudełko, Paweł Pawlik, Julia Singalewicz-Sobczak i Kamil Zacharczuk.

Wielki finał - 3 września
Ostanie koncerty „Chopin na Krakowskim Przedmieściu” odbędą się 3 września. W odróżnieniu od klasycznych utworów wykonywanych w czasie letnich koncertów, podczas finałowego wydarzenia goście usłyszą Chopina przede wszystkim w aranżacjach jazzowych. Wydarzenie poprowadzi Piotr Zworski, który przedstawi muzyków i wprowadzi gości w klimat koncertów. Koncert odbędzie się na dwóch scenach:

•    w godz. 14.30-17.00 na scenie przy Kolumnie Zygmunta – o godzinie 14.30 odbędzie się spektakl taneczny, od godziny 15.00 do 17.00 zaplanowany został koncert klasycznych utworów Fryderyka Chopina,
•    w godz. 17.00 – 22.00 na scenie na skwerze Hoovera zabrzmią  jazzowe opracowania twórczości Fryderyka Chopina.

Wśród wykonawców znajdą się utalentowani młodzi pianiści grający klasycznie utwory Chopina, czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej, a także muzycy z Kanady. Każdy z nich eksploruje muzykę Chopina w różny sposób, a tym samym daje słuchaczom możliwość oceny odmiennego podejścia do materiału muzycznego. Goście będą mogli posłuchać m.in. Paweł Tomaszewski Quartet z projektem „Chopin into the future”, Piotr Wyleżoł Trio z projektem „My Polish heart” oraz zespołu Andrzej Olejniczak Quartet z projektem „Chopin by Jan Jarczyk”. Koncert uświetni także występ Włodka Pawlika, utytułowanego pianisty i kompozytora, laureata nagrody GRAMMY dla polskiego jazzu za płytę „Night in Calista”. Artysta wystąpi z solowym recitalem „Chopin według Pawlika”.

Organizatorem cyklu koncertów „Chopin na Krakowskim Przedmieściu” jest Miasto Stołeczne Warszawa. Wstęp na wydarzenie jest wolny.