Rozpoczął się konkurs, którego celem jest wyłonienie projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Istotnym elementem prac konkursowych powinna być również koncepcja zagospodarowania skweru Kahla.
– Ten konkurs to kolejny etap przywracania rzeki miastu – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy – Budowa bulwarów to nasza wizja programu, stworzenia z brzegów Wisły terenów atrakcyjnych dla mieszkańców. Mam nadzieję, że zwycięski projekt będzie się podobał warszawiakom i sprawi, że bulwary nad Wisłą, podobnie jak wybrzeża nad Sekwaną i Tamizą, będą pięknym i chętnie odwiedzanym miejscem – dodała.
Rozpoczął się konkurs
Rozpoczynający się konkurs jest konkursem realizacyjnym i dwuetapowym. Jego celem jest wyłonienie najlepszej pod względem, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nabrzeża Wisły na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Urbaniści szczególną uwagę powinni zwrócić również na skwer Tadeusza Kahla (pomiędzy pomnikiem Warszawskiej Syrenki a mostem Średnicowym).
– Bulwary warszawskie są tak samo zróżnicowane jak miasto – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydent stolicy – Od salonu po rekreację i żeglugę. W konkursie na III etap trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby to miejsce zszyć z miastem. Zależy nam na wprowadzeniu tam różnych aktywności, im bliżej Portu Czerniakowskiego tym więcej.
Dla zwycięzców przewidziano nagrody:
Konkurs jest konkursem realizacyjnym, co oznacza, że zwycięzca postępowania zostanie zaproszony do negocjacji z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz do prowadzenia nadzoru nad realizacją.
Możliwe jest również przyznanie dwóch dodatkowych nagród pieniężnych w formie wyróżnień. Mogą one wynieść po 35 000 zł.
W pierwszym etapie, uczestnicy składać będą opracowania studialne. Ich oceną zajmie się jedenastoosobowy sąd konkursowy, w którego skład wchodzą:
Zadanie uczestników konkursu będzie polegało przede wszystkim na zaprojektowaniu kolejnego odcinka nadwiślańskich bulwarów jako przestrzeni publicznej stanowiącej jeden z najbardziej reprezentacyjnych fragmentów Warszawy. W nowej przestrzeni powstaną miejsca o zarówno charakterze rozrywkowym, sportowym czy wypoczynkowym, jak również kulturalnym czy gastronomicznym.
Kolejne odcinki bulwarów powinny podkreślać swój indywidualny charakter dzięki naprzemiennemu kształtowaniu terenów zieleni oraz terenów miejskich – zabudową plenerową, tymczasową lub stałą.
W koncepcji nie może również zabraknąć miejsc do sezonowego cumowania łodzi i statków żeglugi pasażerskiej, a także lokalizacji dla stałych toalet automatycznych.
Preferowane jest, aby koncepcja zagospodarowania nabrzeży była twórczą kontynuacją rozwiązań formalnych i materiałowych zastosowanych na odcinkach bulwarów już zrealizowanych i będących w realizacji.
W trakcie pierwszego etapu konkursu sędziowie będą mogli zwrócić się do uczestników z prośbą o doprecyzowanie przedstawionych koncepcji, a także złożenie dodatkowych materiałów.
Po dokonaniu wyboru najlepszych opracowań studialnych ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu i składania prac konkursowych. Duży nacisk w postępowaniu został położony na zagospodarowanie skweru Kahla. Zgodnie z postanowieniami regulaminu projektanci będą mieli za zadanie przedstawienie swojej koncepcji obiektu/obiektów użyteczności publicznej zlokalizowanych na tym terenie.
– Konkurs dotyczy nie tylko samego nadbrzeża, ale całego Powiśla i dzielnicy uniwersyteckiej. Ważne jest to co zostanie zaproponowane na skwerze Khala, bowiem to jest miejsce, gdzie miasto schodzi nad samą rzekę i nie jest niczym od niego oddzielone np. Wisłostradą – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Nowy budynek lub zespół budynków będzie miał za zadanie pełnić funkcje wystawienniczo-widowiskowe, usługowe, handlowe oraz rekreacyjno-sportowe. Dlatego też we wnętrzu obiektu powinna znaleźć się sala wielofunkcyjna, a także zespół przestrzeni o możliwości różnorodnej adaptacji, zaplecze sanitarne i gastronomiczne, a także miejsca przeznaczone na stałe punkty handlowe.
Utworzona w ten sposób przestrzeń publiczna, pod częściowym zadaszeniem, będzie stanowić całoroczne zaplecze dla aktywności i wydarzeń odbywających się w centralnej części bulwaru. Dzięki temu możliwa będzie aktywizacja tej części miasta w oparciu o zróżnicowane wydarzenia, m.in. wystawy, koncerty, jarmarki, targi czy imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym.
Jak można przeczytać w regulaminie: „założenie powinno odznaczać się oryginalną i nowatorską formą odpowiadającą wyjątkowości lokalizacji tak by mogło się stać wizytówką nowoczesnej Warszawy”.
W związku z dużym wpływem przedstawionych koncepcji zagospodarowania skweru Kahla na kosztorys inwestycji, zakres jej realizacji może zostać ograniczony do obszaru pomiędzy mostem Świętokrzyskim a mostem Poniatowskiego.
Terminarz konkursu:
Organizatorem konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa w imieniu którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, przy współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Intensywne prace na drugim etapie bulwarów
Zgodnie z deklaracjami wykonawca drugiego odcinka bulwarów, firma Skanska, prowadzi intensywne prace. Roboty na lewym brzegu Wisły realizowane są na obszarze od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Obecnie wykonawca, blisko 1,2 kilometrowego odcinka bulwarów, wyprzedza założone harmonogram prac terminy. Przypomnijmy, że zwycięzca przetargu na realizację drugiego odcinka pierwszego etapu lewobrzeżnych bulwarów zadeklarował jego budowę w przeciągu 11 i pół miesiąca. Pierwsi spacerowicze powinni wejść na nadwiślańską promenadę w lecie przyszłego roku.
Dzieje się nad Wisłą zimą
W tym sezonie pierwszy raz klubokawiarnia, która z powodzeniem funkcjonowała w okresie letnim, podjęła próbę animacji przestrzeni nad Wisłą w okresie jesienno-zimowym. Oprócz sprawdzonych działań kulturalno-rozrywkowych (koncerty, imprezy taneczne, quizy wiślane i animacje sportowe) na terenie klubokawiarni Rejs pojawiła się pierwsza nad rzeką sauna. Ten pierwszy w Polsce obiekt ulokowany w kontenerze morskim (z unikatowym widokiem na praski brzeg Wisły) już cieszy się ogromnym powodzeniem.
W tym sezonie z sukcesem udało się również rozpocząć sezon zimowy na Cyplu Czerniakowskim. Pod mostem Łazienkowskim w Monta Beach Volley Club sezon plażowy trwa cały rok. Do dyspozycji klubowiczów oddanych zostało dziesięć profesjonalnych boisk, na których wysypany został przesiany piach z dna Wisły. W połowie stycznia odbędzie się zimowa edycję teatru na leżakach.
Dla tych, którzy tęsknią za stołeczną żeglugą wiślaną Fundacja Szerokie Wody w Żeglarskim Klubie Turystycznym PTTK „Rejsy” w Porcie Czerniakowskim uruchomiła sezonowe warsztaty szkutnicze pod hasłem : „Okrętowy Cieśla, potrzebny od zaraz!”
Dodatkowo miłośnicy rekreacji nad Wisłą mogą już czekać na obfitsze opady śniegu. Wówczas ruszy wypożyczalnia nart biegowych i regularne spotkania biegaczy.
Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Praski brzeg Wisły, gdzie znajduje się pięć plaż i rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa, pozostał naturalny. Natomiast lewy z istniejącymi i powstającymi bulwarami staje się wielkomiejską, nadrzeczną promenadą. Pierwszy odcinek wiślanego bulwaru – bulwar Jana Karskiego – otworzyliśmy blisko półtora roku temu. Obecnie trwa budowa drugiego fragmentu – od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego o długości 1,2 kilometra. Lewy brzeg rzeki to również prawdziwe zagłębie nadwiślańskich klubokawiarni. W sezonie funkcjonuje ich tu kilkanaście. Bulwar na odcinku południowym i północnym uzupełniają szerokie promenady Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl