Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

opublikowany: wtorek, 24. marca 2020 - 14:43, Magdalena Łań
Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców fot. Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Warszawa podjęła szereg działań z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców oraz zaproponowała rozwiązania ułatwiające np. nauczanie czy korzystanie z kultury. Wydała także decyzje wspierające przedsiębiorców.


Poniżej publikujemy użyteczne informacje dla mieszkańców.

Placówki wsparcia dziennego wznawiają działalność
Zgodnie z decyzją rządu, placówki wsparcia dziennego otwarto 25 maja - na nowych zasadach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. W trosce o bezpieczeństwo podopiecznych i pracowników ośrodków, Warszawa przekazała środki ochrony indywidualnej i płyn do dezynfekcji. 
Więcej informacji tutaj

Szkoły otwarte dla najmłodszych – przyszło 5% dzieci
25 maja, do szkoły poszli najmłodsi uczniowie – pierwszy raz od ponad 2 miesięcy. Rodzice deklarowali obecność 4766 dzieci, czyli 10,5% ogółu uczniów klas 1-3. W ławkach zasiadła połowa z nich. Cztery szkoły pozostały zamknięte. Więcej informacji tutaj

Warszawskie żłobki i przedszkola – raport otwarcia
Mija pierwszy tydzień od otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli. Frekwencja nadal pozostaje niska. Samorządowy apel o testy dla pracowników oświaty pozostaje bez odpowiedzi.
Więcej informacji tutaj

Apel samorządowców o testy dla oświaty i żłobków
Prezydenci polskich miast apelują do rządu o obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników żłobków i placówek oświatowych, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi.
Więcej informacji tutaj

Nowe zasady w komunikacji miejskiej
Warszawa od kilku tygodni apelowała o urealnienie obostrzeń, dotyczących komunikacji miejskiej. Częściowe zniesienie ograniczeń oznacza, że metrem, autobusem, SKM-ką czy tramwajem może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe – siedzących i stojących.
Więcej informacji tutaj

Otworzyliśmy miejskie przedszkola i żłobki
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, rodzicom i personelowi, musieliśmy odpowiednio przygotować placówki przed otwarciem. W ciągu siedmiu dni zdezynfekowaliśmy łącznie okolice 1000 przedszkoli i żłobków oraz placów zabaw. Kupiliśmy ponad 3 mln sztuk maseczek, rękawiczek, przyłbic i fartuchów.
Więcej informacji tutaj

Szkolenia dla uczestników i organizatorów wolontariatu
W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” od lat wspieramy rozwój miejskiego wolontariatu. Obecnie z powodu zagrożenia COVID-19 Warszawa organizuje bezpłatne szkolenia online dla osób, które angażują się w działania na rzecz innych mieszkańców i podmiotów, które je organizują.
Więcej informacji tutaj

Z powodu pandemii Noc Muzeów odłożona o rok
W związku z pandemią koronawirusa, w trosce o zdrowie warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę, Warszawa zdecydowała, że kolejna Noc Muzeów odbędzie się wiosną 2021 r. Do tego czasu stołeczne placówki kulturalne zachęcają do odwiedzin w nieco zmienionej formie.
Więcej informacji tutaj

Kolejny apel samorządów o wsparcie dla kultury
Warszawa, wraz z innymi członkami Koalicji Miast, ponownie apeluje o konkretne wsparcie dla kultury, jej instytucji oraz twórców. W liście wystosowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślamy, że „odmrażanie” w tej dziedzinie powinno być jednym z priorytetów rządu.
Więcej informacji tutaj

Opłaty za ogródek gastronomiczny niższe o połowę
Restauratorzy w szczególny sposób odczuwają skutki epidemii. Warszawa wspiera swoich mieszkańców i wprowadza 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne. Rozwiązanie wejdzie w życie na początku czerwca i będzie obowiązywało do końca roku.
Więcej informacji tutaj

Wolontariusze powrócą do schroniska na Paluchu
Schronisko Na Paluchu stopniowo powraca do normalnego funkcjonowania. Od piątku, 15 maja, wolontariusze placówki będą mogli odwiedzać zwierzęta oraz wyprowadzać psy na spacer. Paluch będzie otwierany etapami z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Więcej informacji tutaj

Etapy otwarcia miejskich placówek w czasie epidemii
W czwartek, 14 maja, Warszawa otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.
Więcej informacji tutaj

Nowe ośrodki opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży
Kryzysy psychiczne dzieci i nastolatków to palący problem ostatnich lat. Dlatego Warszawa uruchamia dwa nowe zespoły terapeutyczne – przy al. Wyzwolenia 6 w Śródmieściu oraz przy ul. Przykoszarowej 16 na Białołęce. Będzie je prowadził Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ.
Więcej informacji tutaj

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz ze względu na stan epidemii. Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze.
Więcej informacji tutaj

Tylko jedna trzecia dzieci pójdzie do żłobka mimo epidemii
Podsumowaliśmy wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich maluchów, uczęszczających do żłobka. Jedynie 34% opiekunów deklaruje potrzebę skorzystania z tej formy opieki