Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

opublikowany: wtorek, 24. marca 2020 - 14:43, Magdalena Łań
Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców fot. Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Warszawa podjęła szereg działań z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców oraz zaproponowała rozwiązania ułatwiające np. nauczanie czy korzystanie z kultury. Wydała także decyzje wspierające przedsiębiorców.


Poniżej publikujemy użyteczne informacje dla mieszkańców.

Miejsca na kwarantannę dla medyków
Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla pracowników służby zdrowia. Więcej informacji tutaj.

Warszawa wspiera ludzi kultury
Kryzys uderza również w pracowników sektora kultury. Podejmujemy działania, by wpierać ludzi, którzy stracili dochody oraz zachować stabilność instytucji kultury i organizacji pozarządowych. To kolejny pakiet wsparcia, jaki przygotowała Warszawa w trudnym czasie epidemii koronawirusa.
Więcej informacji tutaj.

Akcja miejskich bibliotek: Nie zostawiam czytelnika
Miejskie biblioteki publiczne w czasie epidemii są zamknięte. Nie zaprzestały jednak działalności i oferują swoim czytelnikom ciekawe zasoby on-line.
Więcej informacji tutaj.

Zmiany w funkcjonowaniu Schroniska Na Paluchu
Schronisko Na Paluchu zostało zamknięte dla osób postronnych i wolontariuszy ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Zwierzętami opiekują się pracownicy placówki, a adopcje psów i kotów odbywają się w zmienionym trybie.
Więcej informacji tutaj.

Warszawa wspiera organizacje pozarządowe

W związku z epidemią koronawirusa miasto podjęło szereg działań, aby pomóc organizacjom społecznym w realizacji zadań na rzecz mieszkańców. W tym celu zaproponowaliśmy zmiany w umowach dotacyjnych i apelowaliśmy o uwzględnienie NGO w rządowej specustawie zwalczania COVID-19.
Więcej informacji tutaj.

Warszawa rozpoczyna ozonowanie ulic

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powodującego przyrost liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie, m.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali.
Więcej informacji tutaj.

Setki tysięcy sztuk środków ochrony dla szpitali

Do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej. To decyzja Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który specjalnie na ten cel uruchomił 12 mln zł z kryzysowej rezerwy miasta. Więcej informacji tutaj.

Warszawa wspiera przedsiębiorców

Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne. Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii.
Więcej informacji tutaj

Warszawski Transport Publiczny realizuje zapisy znowelizowanego rozporządzenia

Warszawski Transport Publiczny monitoruje sytuację, rozkład jazdy jest elastyczny i dostosowywany na bieżąco. Na ulice wyjeżdża maksimum pojazdów. Zgodnie z poleceniem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy, Zarząd Transportu Miejskiego opracował wytyczne dla przewoźników.
Więcej informacji tutaj

Koronawirus - wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin

Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od 25 marca będzie można tam znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa – chodzi przede wszystkim o edukację.
Więcej informacji tutaj

W poniedziałki urzędy czynne do godz. 16.00
Ograniczenie pracy urzędów będzie obowiązywało od poniedziałku, 23 marca do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, które dotychczas w poniedziałki obsługiwały mieszkańców do godziny 18.00, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO).
Więcej informacji tutaj

Nauka z dala od szkoły – do 10 kwietnia
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pozostaną zawieszone do 10 kwietnia. Do tego czasu kształcenie ma się odbywać zdalnie.
Więcej informacji tutaj

Warszawa wspiera nauczanie online
Szkoły są zamknięte z powodu koronawirusa, ale rok szkolny trwa – nauczyciele są w stałym kontakcie z uczniami i starają się prowadzić zdalnie zajęcia edukacyjne. Materiałów dydaktycznych nie brakuje.
Więcej informacji tutaj

Podatek od nieruchomości – odroczenie płatności lub raty
W związku z obecną sytuacją kryzysową, istnieje możliwość odroczenia terminu płatności podatku od nieruchomości lub rozłożenia jej na raty. Decyzje ustalające wysokość podatku na 2020 r. będą wydawane sukcesywnie i doręczane drogą pocztową.
Więcej informacji tutaj

Przedsiębiorcy, komunikacja, bulwary - ważne decyzje dla mieszkańców stolicy
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o kolejnych ważnych decyzjach dla warszawiaków.
Więcej informacji tutaj

Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią
Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.
Więcej informacji tutaj

Dla własnego dobra nie korzystajmy z boisk i placów zabaw
Władze Warszawy apelują do mieszkańców, aby z powodu rozprzestrzenia się koronawirusa nie korzystali z obiektów sportowo-rekreacyjnych w mieście. Chodzi m.in. o boiska, place zabaw czy siłownie plenerowe.
Więcej informacji tutaj

Dezynfekujemy rowery Veturilo
Rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 zależy także od naszych zachowań. Wybierając ekologiczny środek podróżowania po stolicy – rower Veturilo – pamiętaj o podstawowych zasadach profilaktyki. Operator Warszawskiego Roweru Publicznego działa i dezynfekuje newralgiczne elementy systemu.
Więcej informacji tutaj

Pomoc sąsiedzka – Twój gest ma znaczenie
Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem powinniśmy ograniczać wyjścia z domu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i z obniżoną odpornością, w tym przewlekle chorych. Dlatego miasto ruszyło z akcją zachęcającą mieszkańców do pomocy osobom, które najpilniej potrzebują wsparcia.
Więcej informacji tutaj