Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

opublikowany: wtorek, 24. marca 2020 - 14:43, Magdalena Łań
Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców fot. Koronawirus. Działania Warszawy na rzecz mieszkańców

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Warszawa podjęła szereg działań z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców oraz zaproponowała rozwiązania ułatwiające np. nauczanie czy korzystanie z kultury. Wydała także decyzje wspierające przedsiębiorców.


Poniżej publikujemy użyteczne informacje dla mieszkańców.

Otworzyliśmy miejskie przedszkola i żłobki
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, rodzicom i personelowi, musieliśmy odpowiednio przygotować placówki przed otwarciem. W ciągu siedmiu dni zdezynfekowaliśmy łącznie okolice 1000 przedszkoli i żłobków oraz placów zabaw. Kupiliśmy ponad 3 mln sztuk maseczek, rękawiczek, przyłbic i fartuchów.
Więcej informacji tutaj

Szkolenia dla uczestników i organizatorów wolontariatu
W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” od lat wspieramy rozwój miejskiego wolontariatu. Obecnie z powodu zagrożenia COVID-19 Warszawa organizuje bezpłatne szkolenia online dla osób, które angażują się w działania na rzecz innych mieszkańców i podmiotów, które je organizują.
Więcej informacji tutaj

Z powodu pandemii Noc Muzeów odłożona o rok
W związku z pandemią koronawirusa, w trosce o zdrowie warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę, Warszawa zdecydowała, że kolejna Noc Muzeów odbędzie się wiosną 2021 r. Do tego czasu stołeczne placówki kulturalne zachęcają do odwiedzin w nieco zmienionej formie.
Więcej informacji tutaj

Kolejny apel samorządów o wsparcie dla kultury
Warszawa, wraz z innymi członkami Koalicji Miast, ponownie apeluje o konkretne wsparcie dla kultury, jej instytucji oraz twórców. W liście wystosowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślamy, że „odmrażanie” w tej dziedzinie powinno być jednym z priorytetów rządu.
Więcej informacji tutaj

Opłaty za ogródek gastronomiczny niższe o połowę
Restauratorzy w szczególny sposób odczuwają skutki epidemii. Warszawa wspiera swoich mieszkańców i wprowadza 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne. Rozwiązanie wejdzie w życie na początku czerwca i będzie obowiązywało do końca roku.
Więcej informacji tutaj

Wolontariusze powrócą do schroniska na Paluchu
Schronisko Na Paluchu stopniowo powraca do normalnego funkcjonowania. Od piątku, 15 maja, wolontariusze placówki będą mogli odwiedzać zwierzęta oraz wyprowadzać psy na spacer. Paluch będzie otwierany etapami z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Więcej informacji tutaj

Etapy otwarcia miejskich placówek w czasie epidemii
W czwartek, 14 maja, Warszawa otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.
Więcej informacji tutaj

Nowe ośrodki opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży
Kryzysy psychiczne dzieci i nastolatków to palący problem ostatnich lat. Dlatego Warszawa uruchamia dwa nowe zespoły terapeutyczne – przy al. Wyzwolenia 6 w Śródmieściu oraz przy ul. Przykoszarowej 16 na Białołęce. Będzie je prowadził Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ.
Więcej informacji tutaj

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz ze względu na stan epidemii. Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze.
Więcej informacji tutaj

Tylko jedna trzecia dzieci pójdzie do żłobka mimo epidemii
Podsumowaliśmy wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich maluchów, uczęszczających do żłobka. Jedynie 34% opiekunów deklaruje potrzebę skorzystania z tej formy opieki dla swoich dzieci.
Więcej informacji tutaj

Przygotowania do otwarcia bibliotek
Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji.
Więcej informacji tutaj

Co trzecie dziecko pójdzie do przedszkola mimo epidemii
Podsumowaliśmy wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich przedszkolaków. 27% opiekunów deklaruje potrzebę skorzystania z opieki przedszkolnej dla swoich dzieci.
Więcej informacji tutaj

Przygotowujemy otwarcie żłobków i przedszkoli
Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od środy, 6 maja. Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli, byśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Więcej informacji tutaj

Warszawa w dobie pandemii – jak pomagamy
Mieszkańcy i miasto łączą swoje siły w walce z koronawirusem, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym, wspierając personel medyczny i służby, które przeciwdziałają epidemii. Realizowane działania mają różnorodny charakter i formę, ale łączy je troska o ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo.
Więcej informacji tutaj

Polski patent pomaga w walce z koronawirusem
Już od miesiąca ulice stolicy są dezynfekowane wodą wysoko ozonowaną. Warszawa wykorzystuje innowacyjną technologię opatentowaną i wdrożoną przez polską firmę. Metoda jest skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla ludzi.
Więcej informacji tutaj

Podatek od nieruchomości dla firm – do zapłaty później
Warszawscy radni podjęli decyzję o przedłużeniu o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości, które przypadają na