Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Kolejne ułatwienie przy zakładaniu żłobka w Warszawie

opublikowany: piątek, 2. marca 2018 - 8:50, Magdalena Łań
Kolejne ułatwienie przy zakładaniu żłobka w Warszawie fot. Kolejne ułatwienie przy zakładaniu żłobka w Warszawie

1 marca, radni stolicy zdecydowali o obniżeniu opłaty za wpis do rejestru niepublicznych żłobków z 1000 zł do symbolicznej złotówki. To kolejne rozwiązanie w stolicy, dzięki któremu zwiększy się liczba miejsc opieki dla najmłodszych.


Zgodnie z ogólnopolską ustawą o opiece nad dziećmi do 3 lat, samorządy mogą pobierać opłaty za obowiązkowy wpis do rejestru żłobków do 1 000 zł.
- Staramy się, żeby w Warszawie było jak najwięcej miejsc w żłobkach. W ciągu 11 lat wybudowaliśmy 37 żłobków, zatrudniliśmy dziennych opiekunów i wykupujemy miejsca w żłobkach niepublicznych. Łącznie zapewniamy blisko 7400 miejsc – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – Chcielibyśmy, aby także w prywatnych placówkach tych miejsc było więcej. Dlatego wprowadzamy kolejną zachętę, która pomoże w założeniu żłobka. To obniżenie opłaty za obligatoryjny wpis do rejestru żłobków z 1000 zł do 1 zł.

Wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych jest obowiązkowy w całej Polsce. Samorządy muszą prowadzić takie rejestry – jest to poświadczenie, że prywatny żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun działają zgodnie z prawem i spełniają wszystkie ustawowe warunki opieki nad dziećmi. Teraz do rejestrów jest wpisanych 515 placówek niepublicznych, które łącznie mają 6000 miejsc.

Niższe stawki za wynajem lokalu na żłobek
Przypomnijmy, od sierpnia lokale użytkowe, spełniające odpowiednie wymagania, są w pierwszej kolejności i za niższe stawki wynajmowane podmiotom zakładającym niepubliczny żłobek. Burmistrzowie dzielnic zostali zobligowani do organizacji konkursów profilowanych na prowadzenie żłobków. Stawki wywoławcze w konkursach powinny być preferencyjne, a ich maksymalna wysokość nie może przekroczyć trzykrotności kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości. Podmioty chcące prowadzić żłobek, nie muszą w konkursach rywalizować z przedsiębiorcami prowadzącymi inną działalność. Dodatkowym udogodnieniem dla tej grupy jest zmniejszenie kaucji za lokal do wysokości dwumiesięcznego czynszu oraz opłat za dostawę mediów. W innych przypadkach kaucja wynosi równowartość trzymiesięcznych opłat. Właśnie w ramach konkursu profilowanego został wynajęty lokal użytkowy na Woli. Już wkrótce zostanie w nim uruchomiony niepubliczny dzienny opiekun. – Profilowany konkurs na najem lokalu na żłobki, a teraz obniżenie opłaty za wpis do rejestru to dowód na to, że władze Warszawy wychodzą nam naprzeciw. Dla nas, przedsiębiorców, takie ułatwienia są bardzo ważne – mówi Ewa Iwińska, współwłaścicielka niepublicznej placówki dla najmłodszych oraz najemczyni remontowanego lokalu na Woli.

Coraz więcej miejsc w żłobkach
W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 roku w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz w 61 żłobkach i 11 mini żłobkach jest 6931 miejsc, do tego dochodzą miejsca wykupione w 13 żłobkach niepublicznych (316 miejsc) i u opiekuna dziennego (135 miejsc). Na wykup 316 miejsc w 13 żłobkach w latach 2016-2018 przeznaczyliśmy 9 505 320 zł. A już wiosną 2018 r. miasto ogłosi kolejne konkursy ofert dla żłobków niepublicznych na wykup miejsc.
Trwają budowy żłobków w innych dzielnicach Warszawy - na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Wilanów, Ursynowie, Woli, w Ursusie, Wawrze i Wesołej. Planowane uruchomienie placówek to 2018 i 2019 r. W wyniku tych inwestycji przybędzie około 1300 miejsc.