Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Kolejne mieszkania dla warszawiaków

opublikowany: wtorek, 25. kwietnia 2017 - 15:05, Magdalena Łań
R.Motyl fot. R.Motyl
Podpisanie umowy ws. nowych mieszkań.

Przy ulicy Korzona powstanie budynek mieszkalny dla 64 rodzin. To jedna z pierwszych inwestycji realizowanych w ramach programu Mieszkania2030 na obszarze objętym rewitalizacją. Koszt całej inwestycji wynosi 12 mln zł.


Te mieszkania trafią do warszawiaków – przede wszystkim do rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, seniorów - którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt i równocześnie nie kwalifikują się, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Ta inwestycja to dowód na to, że konsekwentnie realizujemy założenia programu Mieszkania2030. Dodatkową wartością jest to, że mieszkania powstaną na terenie objętym rewitalizacją – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

We wtorek, 25 kwietnia Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Sp. z o.o. podpisało umowę z firmą DORBUD S.A. na budowę 64 mieszkań przy ul. Korzona na Targówku. Koszt całego przedsięwzięcia to 12 mln zł, w tym 10,67 mln zł wartość umowy z wykonawcą. Zakończenie jest planowane na 30 października 2018 r. 45 mieszkań zostanie przeznaczonych na wynajem dla mieszkańców, którzy nieznacznie (do 10%) przekraczają kryterium dochodowe, aby otrzymać mieszkanie komunalne. Te mieszkania warszawiacy będą wynajmować bezpośrednio od miasta. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ Sp. z o.o. wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz - zgodnie z założeniami programu Mieszkania2030, będą to warszawiacy, którzy przekraczają kryterium dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego o 10%-40%.

Inwestycja przy ulicy Korzona
Będzie to budynek pięciokondygnacyjny z podziemnym garażem. 56 mieszkań z 64 zostało zaprojektowanych jako jedno i dwupokojowe, część na ostatnim piętrze będzie posiadała dodatkowo antresole o powierzchni od 11 do 14 m2, kilka - tarasy między 4,5 - 6 m2. Powierzchnia mieszkań wyniesie od 27 m2 (1 pokój + aneks kuchenny + łazienka) do 75 m2 (4 pokoje + kuchnia+ łazienka+ WC). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo, dwa mieszkania zostały przewidziane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami (zaprojektowano m.in. powiększone łazienki z odpowiednim wyposażeniem i szersze drzwi wewnętrzne). W budynku będzie można zamieszkać po zakończeniu robót budowlanych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Na ścianach w pokojach będą białe tynki gipsowe, w łazienkach – glazura, na podłogach panele i gres, kuchnie wyposażone w zlewozmywak z szafką i kuchenkę elektryczną, a łazienki – w podstawową armaturę i biały montaż.

Ponad ćwierć miliarda złotych na mieszkania w 2017 roku
W 2017 roku ratusz przeznaczył na miejskie mieszkania łącznie 264,3 mln zł, w tym m.in. 66,4 mln zł na modernizacje i przyłączenie budynków do centralnego ogrzewania (z czego 50,6 mln zł w obszarze rewitalizacji), 109,6 mln zł na naprawy i remonty mieszkań, 42,3 mln zł na budownictwo prowadzone przez dzielnice oraz 46 mln zł na inwestycje mieszkaniowe Towarzystw Budownictwa Społecznego.

100 000 mieszkań dla warszawiaków
Przypomnijmy, w ramach programu Mieszkania2030 władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. mieszkań. Nowa polityka mieszkaniowa jest tworzona wraz z warszawiakami. – Chcemy, żeby do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu dostarczymy 15 tys. nowych lokali. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym – mówiła w grudniu 2016 r.  Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. Obecnie w stolicy jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Z uwagi na cele wskazane w strategii Warszawa2030 rozwijamy poniższe segmenty mieszkań: społeczne – dla osób zagrożonych wykluczeniem, mieszkania treningowe, chronione; komunalne – dla osób o niskich dochodach; Towarzystwa Budownictwa Społecznego – dla osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego, jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania; najem komercyjny – dla osób o wyższych dochodach, budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny.

Rozwijanie dwóch ostatnich segmentów pozwoli miastu posiadać ofertę skierowaną do większej grupy mieszkańców, nie tylko do tych o najniższych dochodach. Dodatkowo, cały czas będą remontowane i modernizowane już istniejące mieszkania, aby podwyższać ich standard.