Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Klawiatura pod stopami - niespodzianka w centrum miasta

opublikowany: wtorek, 31. sierpnia 2010 - 15:46, Robert Trzaska
Klawiarura na ul. E. Plater Klawiarura na ul. E. Plater

Na nowo wyremontowanej nawierzchni ulicy Emilii Plater pojawiły się nietypowe przejścia dla pieszych w formie… klawiatury fortepianu.


Umieszczenie ich w centrum miasta, obok Dworca Centralnego ma w Roku Chopinowskim przypominać turystom i mieszkańcom o tym, że Warszawa jest miastem, w którym przez 20 lat mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin.

Miasto stołeczne Warszawa podkreśla w ten oryginalny sposób, że to właśnie tu rozwijał się talent kompozytora. W Warszawie Chopin mieszkał, uczył się i koncertował aby wyjechać do Paryża, jako w pełni ukształtowany twórca.

Koncepcja stworzenia przejścia dla pieszych w kształcie klawiatury fortepianu jest projektem Heleny Czernek i Klary Jankiewicz. Zwyciężyły one w konkursie na gadżet chopinowski promujący Warszawę – miasto Chopina. Konkurs ogłoszony został w 2008 r. przez: Miasto stołeczne Warszawę, Akademię Sztuk Pięknych – Wydział Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz Fundację Bęc Zmiana. Od początku praca nagrodzonych studentek wzbudziła zainteresowanie osób odpowiedzialnych za promocję stolicy, podjęto też formalne uzgodnienia z Ministerstwem Infrastruktury zmierzające do sfinalizowania tego projektu.

Zgoda na wykonanie tak nietypowego przejścia, a więc odstępstwo od obowiązujących poziomych znaków drogowych, była niezbędna dla realizacji projektu w przestrzeni publicznej. Po długim okresie uzgodnień między Ministerstwem Infrastruktury, a także innymi jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu drogowego i przestrzeganie prawa o ruchu drogowym, udało się doprowadzić projekt do końca.

Przejścia w kształcie klawiatury wymalowane zostały po obu stronach Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Docelowo przejścia takie planowane są do umieszczenia jeszcze w siedmiu lokalizacjach.