Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Kino w Trampkach

opublikowany: wtorek, 9. czerwca 2015 - 14:08, Tomasz Demiańczuk
Kino w Trampkach Kino w Trampkach

W sobotę, 13 czerwca rozpocznie się Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”. Motywem przewodnim trzeciej edycji jest hasło „Bądź inny. Bądź sobą”. Program festiwalowy zawiera kilkadziesiąt zabawnych i poruszających filmów z całego świata dedykowanych dzieciom i młodzieży.


- Festiwal „Kino w trampkach” już od trzech lat promuje inteligentne i pełne pasji kino skierowane do dzieci i młodzieży, a Warszawa, kolejny raz,  ma przyjemność wspierać to wydarzenie. Popularność festiwalu, który zwycięża w wielu plebiscytach na najciekawsze inicjatywy kulturalne w stolicy, przypomina nam, że młodzi widzowie, tak samo jak dorośli, potrzebują różnorodnego i dojrzałego kina, które prowokuje do myślenia. Warto podkreślić, że projekt również edukuje oraz zachęca do poznawania sztuki i tajników produkcji filmowej. – mówi Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Festiwal „Kino w trampkach” włącza nasze miasto do grona filmowych stolic kina dziecięcego i młodzieżowego. Przede wszystkim jednak wyrabia wrażliwość młodego widza i kształtuje przyszłe pokolenie świadomych odbiorców sztuki – dodaje.

Na festiwalu będzie można obejrzeć filmy z różnych części świata, przyjrzeć się rówieśnikom z innych kultur, a przede wszystkim przekonać się, że mimo tego, że żyjemy w różnych miejscach, często mamy podobne marzenia. Hasło przewodnie „Bądź inny. Bądź sobą.” podkreśla, że różnorodność to siła, a nie słabość, że każdy człowiek jest unikalny dzięki wyjątkowej kombinacji cech osobowości oraz tradycji, z której się wywodzi i każdy wnosi coś wartościowego od siebie do swojej społeczności. Z tego klucza zostały wyselekcjonowane filmy, które były pokazywane i nagradzane na największych światowych festiwalach, a podczas „Kina w Trampkach” w znacznej większości będą miały polską premierę. Filmy będzie można oglądać w kilku sekcjach – konkurs filmów dziecięcych, konkurs filmów młodzieżowych, ikony popkultury, focus na dokument, krótkie dla najmłodszych, dziecięce olśnienia, polska cyfrowa dla dzieci. Odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym 60. urodziny króliczki Miffy. Bilety można kupić w kinach goszczących festiwal: Multikinie Ursynów, kinie Luna i Wisła.

Projekt filmowy Kino w trampkach, którego organizatorem jest Cinemania otrzymał wsparcie w ramach 2-letniego otwartego konkursu ofert w dziedzinie upowszechniania twórczości artystycznej, którego głównym zadaniem jest wspieranie wydarzeń tworzących ofertę kulturalną Warszawy.

Projekt docenili także Warszawiacy, którzy zadecydowali o przyznaniu tegorocznej nagrody Wdechy Publiczności w plebiscycie „Gazety Co jest grane”.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest jednym z najważniejszych elementów polityki kulturalnej Warszawy. Na tę sferę działalności wyasygnowano w budżecie 2015 kwotę 19 000 000 zł (wzrost o 600 000 w stosunku do roku ubiegłego).

Festiwal pod patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka i Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz jest współfinansowany przez m.st. Warszawę oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły programu na stronie: www.kinowtrampkach.pl