Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Kim dla Ciebie jest #WarszawiankaRoku?

opublikowany: piątek, 8. czerwca 2018 - 11:31, Konrad Klimczak
Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca

Stolica wybiera Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Jeśli znasz kobietę, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju stolicy - zgłoś ją do udziału w plebiscycie.


- Każdy może zgłosić Warszawiankę Roku i każda kobieta związana z naszym miastem ma szansę nią zostać. Opowiedzmy historię mieszkanek stolicy, które wpłynęły i nadal wpływają na to jakim miastem jest Warszawa – powiedziała podczas inauguracji plebiscytu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania miasta. Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca. 

Idea konkursu

Z inicjatywą reaktywowania plebiscytu na Warszawiankę Roku wystąpiło do stołecznego ratusza Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Docelowo plebiscyt będzie wydarzeniem cyklicznym, wyłaniającym osobowość danego roku. Plebiscyt „Warszawianka roku” ma na celu wyłonienie laureatki, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. To uznanie dla wybitnych zawodowych i społecznych osiągnięć kobiet w sferze społecznej, gospodarczej, kultury, edukacji, medycyny.

Tegoroczny plebiscyt, poza jego pierwszą edycją, jest również szczególny z uwagi na dwa wydarzenia określające rok 2018. Rok 2018 jest Rokiem Kobiet oraz Obchodami 100lecia odzywania Niepodległości przez Polskę. Dlatego w tegorocznej edycji plebiscytu wybrana zostanie również Warszawianka Stulecia.

Przebieg plebiscytu

Warszawianka Roku

  • Zgłoszenia - Na zgłoszenia warszawiaków czekamy do 22 czerwca. Zgłoszenia kandydatki zawierające m.in. krótkie uzasadnienie można dokonać w formie elektronicznej lub papierowej, ale też podczas dużych wydarzeń w przestrzeni miejskich (film z Warszawskiej Strefy Miejskiej podczas Orange Warsaw Festival). Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 kandydatury.
  • Nominacje - Spośród prawidłowo zgłoszonych kandydatur kapituła stworzy listę 10 nominowanych do tytułu „Warszawianka Roku”, z których w drodze głosowania wyłoniona zostanie laureatka Plebiscytu. Ogłoszenie nominacji 17 września br.
  • Głosowanie - Laureatka zostanie wyłoniona w drodze głosowania, które rozpocznie się 17 września i potrwa do 17 października. Głosować będzie można poprzez stronę www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku lub za pomocą karty do głosowania, która będzie dostępna na stronie plebiscytu lub w siedzibie organizatora.  
  • Laureatką Plebiscytu zostanie kobieta, która zdobędzie największą liczbę głosów. Poznamy ją podczas uroczystej gali 25 października br.

Warszawianka Stulecia

W naszym Plebiscycie zostanie przyznany tytuł specjalny Warszawianki Stulecia. W celu wyłonienia laureatki, kapituła stworzy listę 10 nominowanych kandydatek do tego tytułu. Nazwiska nominowanych poznamy 17 września br. Laureatka – tak jak w przypadku Warszawianki Roku zostanie wyłoniona w drodze głosowania przez mieszkańców stolicy. Nazwisko laureatki poznamy 25 października.

Plebiscyt realizowany jest przy udziale znanych osobistości ze świata kultury, mediów i organizacji pozarządowych.

Warszawianka Roku – kapituła

PRZEWODNICZĄCA: Ewa Malinowska – Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Anda Rottenberg - historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Szefowa działu kultury „Vogue Polska”, Anna Maruszeczko – dziennikarka radiowa i telewizyjna, red. naczelna „Urody życia”, Agata Passent – dziennikarka, pisarka, założycielka fundacji „Okularnicy”, Beata Michalec – prezeska Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Dorota Warakomska – dziennikarka, doradczyni medialna, prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, Wojciech Burszta - antropolog kultury, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury, Roman Gutek - działacz kulturalny, twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego i współzałożyciel firmy Gutek Film

Warszawianka Stulecia – kapituła

PRZEWODNICZĄCA: Ewa Malinowska – Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Katarzyna Madoń – Mitzner, Zastępca Dyrektora Domu Spotkań z Historią, Krystyna Kofta, pisarka, polonistka, plastyczka i felietonistka, Anna Czerwińska, działaczka na rzecz praw kobiet, współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, Beata Michalec, prezeska Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Ryszard Mączewski, varsavianista, ekonomista, działacz społeczny i felietonista. Założyciel portalu warszawa1939.pl i fundator Fundacji Warszawa1939.pl

Ambasadorzy:

Dorota Wellman - dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych, Katarzyna Bonda  - autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, red. naczelna „Urody życia”, Jacek Santorski - psycholog biznesu, wydawca i przedsiębiorca, DJ Wika – działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, DJ, Gabi Drzewiecka – dziennikarka muzyczna, Adrianna Zawadzińska – miss Polski na wózku 2016, wicemiss w konkursie Miss Wheelchair World 2017, konkursie dla najpiękniejszej kobiety poruszającej się na wózku inwalidzkim, który w zeszłym roku po raz pierwszy w historii był organizowany w Warszawie, Mamadou Diouf - wokalista, dziennikarz, animator kultury i działacz społeczny. Z wykształcenia lekarz weterynarii, z powołania muzyk i pisarz., Olgierd Łukaszewicz - aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich. 

Patronat honorowy PLEBISCYTU „Warszawianka Roku” Rzecznik Praw Obywatelskich

Partnerzy merytoryczni Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Dom Spotkań z Historią

Patroni medialni Chillizet, Uroda Życia, Polki.pl