Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Jeździmy metrem do Trockiej

opublikowany: poniedziałek, 16. września 2019 - 9:23, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas rozmowy z pasażerami pierwszego pociągu, który wyruszył ze stacji Trocka

W niedzielę, 15 września, chwilę po godzinie 12.00 pierwsi pasażerowie wyruszyli metrem ze stacji Trocka w kierunku Woli. Tym samym linia M2 podziemnej kolei wzbogaciła się o trzy kolejne przystanki.


Na ten moment mieszkańcy Pragi-Północ i Targówka czekali blisko trzy lata. Tyle właśnie trwała budowa stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Ich budowa zakończyła się w maju, ale ich otwarcie możliwe było dopiero po wydaniu zgody na użytkowanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dokumenty te wpłynęły do ratusza w piątek, 13 września. Dwie doby później uroczyście zainaugurowano działanie nowego odcinka.

Dzisiaj otwieramy trzy kolejne stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. To jest jedna z największych inwestycji w Warszawie, ponad miliard złotych, z czego 75% to są pieniądze z Unii Europejskiej, a 25% to środki z budżetu stolicy. Dzięki niej z pewnością sytuacja komunikacyjna mieszkańców Targówka ulegnie znacznej poprawie – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas briefingu poprzedzającego uruchomienie nowego odcinka metra. – Spełniamy obietnice. Rozbudowujemy metro po obu stronach Wisły. Mam nadzieję, że już na początku przyszłego roku będę mógł się z Państwem spotkać na Woli, gdy będziemy otwierać tam kolejne stacje.

Warszawskie metro w 100% wpisuje się w politykę miejską Unii Europejskiej. Właśnie dlatego jest dofinansowane w takiej wysokości – podkreślił Witold Naturski, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku z warszawskiego metra skorzystało blisko 235 milionów pasażerów, co w zestawieniu z 310 milionami pasażerów wszystkich kolei w Polsce pokazuje rangę znaczenie i rangę podziemnej kolei w stolicy.

Tylko w niedzielę, 15 września, z linii metra M2 skorzystało blisko 105 tysięcy pasażerów, a na trzech nowych stacjach wsiadło aż 43 tysiące osób. Przejazdy II linią metra były tego dnia bezpłatne.

Otwarciu nowych stacji towarzyszyły atrakcje przygotowane przy stacji Targówek Mieszkaniowy. Były m.in. występy Orkiestry Dętej z Mykanowa, stoiska Zarządu Transportu Miejskiego i stołecznych przewoźników, a także warszawska kranówka.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.