Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

IX Kolarski Memoriał Stanisława Królaka

opublikowany: piątek, 3. sierpnia 2018 - 15:11, Magdalena Łań
Już 5 sierpnia IX Kolarski Memoriał Stanisława Królaka fot. Już 5 sierpnia IX Kolarski Memoriał Stanisława Królaka

Już za dwa dni w samym centrum Warszawy na fanów sportów rowerowych czeka prawdziwe święto. W niedzielę, 5 sierpnia, odbędzie się IX Kolarski Memoriał Stanisława Królaka, zaliczany do Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym.


Wyścig zostanie rozegrany na trasie okrężnej ze startem i metą przy Krakowskim Przedmieściu. Runda liczy 2700 metrów i prowadzi ulicami: Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – Moliera – Plac Piłsudskiego – Ossolińskich – Krakowskie Przedmieście – Karowa - Furmańska – Bednarska – Skwer  Hoovera – Krakowskie Przedmieście. Ten dystans uczestnicy wyścigów będą przejeżdżać wielokrotnie w zależności od kategorii. Pierwsi zawodnicy wyruszą na trasę o godz. 10.00.

Wyścig główny z udziałem kolarzy polskich i zagranicznych grup zawodowych rozpocznie się o godzinie 17.15 i zostanie rozegrany jako kryterium uliczne na dystansie 45 km (15 rund). Zdobywcą prestiżowej „Pompki Królaka” zostanie zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów. Dodatkowo na premiach górskich przy ul. Bednarskiej kolarze powalczą o „Kostkę Bednarskiej”.

Rywalizacja odbędzie się w wielu kategoriach wiekowych. Na warszawskiej Starówce będą ścigać się dzieci i młodzież, amatorzy na rowerach górskich oraz szosowych, kolarze i kolarki z licencjami Polskiego Związku Kolarskiego, w tym elita zawodowców.
W poprzednich edycjach memoriału wyścig wygrywali Robert Radosz, Dariusz Baranowski, Paweł Bernas, Łukasz Owsian oraz dwukrotnie Kamil Gradek i Mateusz Taciak.

Specjalnymi gośćmi IX Memoriału Stanisława Królaka będą córka patrona Ewa Królak-Bończak i rodzina legendarnego, pierwszego polskiego zwycięzcy Wyścigu Pokoju z 1956 roku. Tego dnia na Starym Mieście pojawią się również gwiazdy kolarstwa sprzed lat na czele z Ryszardem Szurkowskim i Zenonem Jaskułą. Imprezie towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, m.in. Warszawski Kiermasz Rowerowy i organizowane przez warszawski ZDM - Miasteczko Ruchu Drogowego Rowerowego.
Kolorowe Miasteczko Poland Bike zostanie zlokalizowane na warszawskim Starym Mieście – 4 sierpnia (sobota) w godz. 12.00-20.00 oraz 5 sierpnia (niedziela) w godz. 8.00-20.00. Start i meta wyścigów oraz biuro zawodów znajdą się przy Krakowskim Przedmieściu w pobliżu placu Zamkowego.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Trasa wyścigu będzie całkowicie zamknięta dla ruchu pojazdów w godz. 6.00-20.00. Na wymienionych ulicach wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ponadto, przez cały dzień, wyłączona z ruchu będzie ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza. Autobusy linii 111, 116, 178, 180, 222, 503 i 518 pojadą ulicami Królewską i Marszałkowską. Linia 128 z pl. S. Małachowskiego będzie kursowała ulicami: Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska – Emilii Plater – Twarda do przystanku końcowego na pl. Grzybowskim. Stamtąd pojedzie ul. Królewską do ul. Marszałkowskiej i dalej swoją podstawową trasą. Autobusy linii 175 pojadą ul. Marszałkowską do al. „Solidarności” i dalej do przystanku krańcowego na ul. Bielańskiej. Stamtąd wrócą na swoją trasę jadąc ul. Wierzbową.

Szczegółowe informacje na temat IX Kolarskiego Memoriału Stanisława Królaka, w tym program zawodów, znajdują się tutaj.