Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Interwencja poselska ws. tarczy

opublikowany: czwartek, 28. maja 2020 - 14:41, Marta Plasota

Dzisiaj, w stołecznym ratuszu pojawili się z interwencją poselską rządowi ministrowie, których przyjął Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy. Podczas spotkania wiceprezydent udzielił wyczerpujących informacji dotyczących rozpatrywania przez miasto wniosków w ramach tarczy.


Przedstawiciele rządu, którzy wzięli udział w interwencji: Michał Dworczyk, Piotr Müller, Krzysztof Kubów, uzyskali od wiceprezydenta Michała Olszewskiego odpowiedzi na wszystkie wątpliwości  i zastrzeżenia.

Według stanu na 28 maja, na godz. 12.30, w Warszawie mamy rozpatrzonych blisko 25 tys. wniosków, co stanowi ok. 20 proc. ze wszystkich złożonych. Kwota wsparcia, która została już przez miasto wypłacona warszawskim przedsiębiorcom wynosi 112,5 mln zł.

 

Tymczasem dane dotyczące liczby zrealizowanych wniosków, które przedstawia na swoich konferencjach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są zupełnie inne, niż te, które podają w sprawozdaniach powiatowe urzędy pracy. To podważa wiarygodność rządu i wprowadza chaos informacyjny.

Robimy wszystko, aby przyspieszyć rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii. Zależy nam, żeby jak najszybciej uzyskali świadczenia, które im przysługują – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy i dodaje – Aby maksymalnie zwiększyć liczbę rozpatrywanych wniosków, usprawniliśmy system informatyczny i zbudowaliśmy specjalny mechanizm. Zautomatyzowaliśmy system z zasobami rządowymi, takim jak: Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej i dane REGON. Dzięki temu udaje się rozpatrywać dziennie 3 tys. wniosków.

Urząd Pracy m.st. Warszawy, od początku ogłoszenia stanu epidemii, nieprzerwanie pracuje stacjonarnie, również w soboty. Aby usprawnić system rozpatrywania wniosków, kupiliśmy sprzęt komputerowy za niemal 500 tys. zł. Do zadań związanych z rządową tarczą skierowaliśmy również 150 pracowników urzędu miasta.

Przypomnijmy, że warszawski ratusz już na początku uruchomienia pomocy dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, sygnalizował, że liczba złożonych wniosków przerośnie organizacyjną możliwość prowadzenia normalnej ich weryfikacji przez urzędników. Miasto informowało o tym stronę rządową kilkukrotnie, przedstawiając samorządowe rozwiązania m.in. propozycje zmiany w prawie.

Pamiętajmy, że nie tylko Warszawa boryka się z problemem z rozpatrywaniem wniosków, dotyczących tarczy. Miasta protestują przeciw przerzucaniu na samorządy odpowiedzialności za realizację tarczy antykryzysowej. Oczekują od rządu konkretnego wsparcia i natychmiastowych działań. 20 maja, Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich w piśmie do premiera zaapelowały, że konieczne jest usprawnienie procesu rozpatrywania wniosków i zaproponowały konkretne rozwiązania. Ale do dzisiaj nie ma odpowiedzi.