Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Financial Times Deutschland: 'Zupełnie normalna wizyta'

opublikowany: poniedziałek, 2. sierpnia 2004 - 1:01,

Wizyta Schroedera nie odbiegała od rutynowej wizyty - i to było właściwe. Polacy i Niemcy mają wspólną przeszłość, która kształtowana jest przez to, że Niemcy uczynili z Polaków ofiary


Wizyta Schroedera nie odbiegała od rutynowej wizyty - i to było właściwe. Polacy i Niemcy mają wspólną przeszłość, która kształtowana jest przez to, że Niemcy uczynili z Polaków ofiary.

Nie można tutaj poszukiwać wyjaśnień czy też relatywizować. Dzisiaj jednak Polacy i Niemcy są "równoprawnymi partnerami" w wolnej Europie, jak stwierdził Schroeder. Razem są członkami UE i NATO, razem reprezentują wewnątrz tej organizacji narodowe interesy; jedni w kwestii określenia minimalnych podatków; inni w kwestii subwencji dla rolnictwa. To jest zupełnie normalne. Do tej normalności należy także to, że kanclerz udzielił w Warszawie odmowy dla roszczeń restytucyjnych związków wypędzonych i dla planowanego "Centrum przeciwko Wypędzeniom". Rząd federalny koncentruje swoje działania na teraźniejszości, a nie przeszłości. Przywództwo Warszawy zachowuje się podobnie, co pokazuje zaproszenie dla niemieckiego kanclerza do udziału w uroczystości. Niemiecko - polska normalność nabrała w międzyczasie takiego kształtu, że Polacy doznali wątpliwej przyjemności wysłuchania charakterystycznej dla Schroedera i znanej z niemieckiej polityki wewnętrznej wypowiedzi. Jego słowa dot. niemiecko - polskiego paktu przyszłości brzmiały dobrze, ale były zupełnie puste pod względem merytorycznym. Warszawa może więc nalegać na sprecyzowanie. Również to byłoby zupełnie normalne. "Warszawa nie jest Normandią. Między Polską i Niemcami istnieją nadal problemy, które sięgają wojny"
źródło: Biuletyn Informacyjny MSZ