Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Film o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim – dodatkowe seanse

opublikowany: poniedziałek, 19. sierpnia 2019 - 16:09, Magdalena Łań

Dotychczasowe pokazy filmu o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, zapraszamy więc na dodatkowe seanse w weekend, 24-25 sierpnia, w sobotę, 7 września o godz. 16.00 oraz 10 października. Wstęp na wszystkie seanse wolny.


Fabularyzowany film dokumentalny o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. "Motyl", w reżyserii Małgorzaty Bramy miał premierę 3 sierpnia 2019r. w pierwszą rocznicę śmierci generała. Warszawiacy mogli go obejrzeć w Domu Spotkań z Historią (DSH) przy ul. Karowej 20, gdzie zapraszamy także na dodatkowe seanse weekendowe.

Natomiast na pokaz 10 października, który odbędzie się w kinie Atlantic, obowiązują zapisy. Zachęcamy do zapisów zwłaszcza szkoły, których uczniowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej „Lekcji z generałem Motylem”, w których udział weźmie Małgorzata Brama, reżyserka oraz Tomasz Włosok, odtwórca roli tytułowej.

Historia filmu oparta jest m.in. na relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu "Czata 49", podkomendnego "Motyla", żołnierzy ze Zgrupowania "Radosław" i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz Jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor - Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

"Motyl" był żołnierzem SGO "Polesie" walczącym pod rozkazami generała Kleberga oraz  27 Wołyńskiej Dywizji AK i Powstania Warszawskiego. W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.
Dokument powstał przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy.