Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2013

opublikowany: wtorek, 8. października 2013 - 16:01, Magdalena Łań
Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Fot. R. Motyl fot. Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Fot. R. Motyl

Wyjątkowe spektakle dla młodych widzów, warsztaty, spotkania z twórcami teatralnymi składają się na trwający w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Siedemnasta edycja festiwalu jest przeglądem przedstawień z różnych stron świata i rejonów Polski.


Festiwal, który potrwa do 13 października, przebiega pod hasłem „Wielkie święto małego człowieka” i ma na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej oraz zachęcenie najmłodszych do sztuki teatralnej.

W tym roku Festiwal gości teatry z całej Polski: Teatr im. S.Jaracza z Olsztyna, Teatr Figur z Krakowa, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A.Smolki, LALE.Teatrz Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, z Poznania: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Studio Teatralne Blum oraz Centrum Sztuki Dziecka. Warszawę reprezentować będą: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Lalek „Guliwer”, Teatr Studio, Teatr „Baj”, Teatr Dramatyczny.

Do udziału w tej edycji zaproszono również zagraniczne teatry: The Ghost Road Company z USA, TeatroDistinto oraz Compagnia T.P.O z Włoch. Znajomość języków obcych nie jest konieczna - aktorzy porozumiewają się z dziećmi za pomocą gestów, kolorów, cieni, obrazów i dźwięków i multimediów.

Festiwalową tradycją jest upamiętnienie postaci Janusza Korczaka. Co roku z Teatru Lalka - miejsca, gdzie dawniej stał dom dziecka, młodzi widzowie wraz z rodzicami, dziadkami, nauczycielami tworzą długi kolorowy wąż i ruszają ze słonecznikami pod pomnik Janusza Korczaka. W środę, 9 października o godzinie 12.45, dzieci jak co roku obsypią pomnik Doktora setkami słoneczników, które są symbolem Festiwalu.

Organizatorem wydarzenia, odbywającego się od 1996 r., jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekt jest dofinansowany przez m.st. Warszawę.