Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

El Mundo, El Pais, ABC: Media hiszpańskie o rocznicy powstania

opublikowany: poniedziałek, 2. sierpnia 2004 - 1:01,

Wszystkie główne dziennki hiszpańskie, a także lokalne media, odnotowują obchody 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego oraz fakt że w uroczystości wzięli udział zagraniczni goście - G. Schroeder, C. Powell, oraz J. Prescott. Zaproszenie nie zostało wysłane do strony rosyjskiej, z którą pojednanie wydaje się być jeszcze bardzo odległe


Wszystkie główne dziennki hiszpańskie, a także lokalne media, odnotowują obchody 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego oraz fakt że w uroczystości wzięli udział zagraniczni goście - G. Schroeder, C. Powell, oraz J. Prescott. Zaproszenie nie zostało wysłane do strony rosyjskiej, z którą pojednanie wydaje się być jeszcze bardzo odległe.

"El Mundo" odnotował, że G. Schroeder, który jest pierwszym w historii kanclerzem Niemiec, zaproszonym na obchody powstania, wyraził swoje głębokie ubolewanie z powodu zbrodni nazistowskich. "My, Niemcy przyznajemy się do sprawienia Polakom niezliczonych cierpień i pochylamy głowy pełni wstydu". Szef niemieckiego rządu uznał zaproszenie ze strony polskiej za wielki honor i zaszczyt.

Obiecał jednocześnie, jak pisze "El País", dołożyć wszelkich starań, by pamięć o Powstaniu Warszawskim została w Niemczech zachowana, także w świadomości młodego pokolenia. Według "El Mundo", polski premier, M. Belka, przyjął z zadowoleniem słowa Schroedera, zapewniając, że jedyne czego oczekiwał od kanclerza to kilku "dobrych słów". Nie wszyscy byli jednak przychylnie nastawieni do obecności niemieckiego szefa rządu w Warszawie. "El Mundo" podkreśla, iż wielu weteranów powstania przyznało, że nie są w stanie ani przebaczyć ani zapomnieć zbrodni dokonanych przez nazistów.

Dziennik "ABC" w dziale "Opinie" opublikował artykuł V.Puiga zatytułowany "Polska doza witaminy" Autor artykułu w kilku zdaniach opisuje historię Powstania Warszawskiego. Przytacza także fragment książki "Zniewolony umysł", w którym Czesław Miłosz wyjaśnia jak Warszawa "ta tradycyjna stolica buntów i powstań mogła się stać najbardziej niesubordynowanym miastem". Autor powołuje się także na Bronisława Geremka, który mówi, że Warszawa jest tym miastem w Europie, gdzie wyczuwa się wszystkie paradoksy europejskie.

Obecnie, Polska jest członkiem NATO i UE. Zdaniem V.Puiga, Polska jest krajem, który ma takie same predyspozycje do heroizmu historycznego jak i chaosu politycznego, posiada ogromny potencjał intelektualny, fascynującą literaturę i ogromne doświadczenie płynące ze ścierania się tradycji z nowościami. Jest to Polska Marii Walewskiej," stojącej w koszuli nocnej, przed obliczem Napoleona Bonaparte", polskich pilotów w bitwie o Anglię czy też szarży ułanów. Od "Polski nieszczęśliwej" do Polski w UE, w której wieki ucisku i oporu składają się na złożoną całość, trudną do rozwikłania.

Cytowany przez ABC N. Ascherson napisał w The Wall Street Journal, że z doświadczeń Powstania Warszawskiego wynikają dwie rzeczy: po pierwsze, Polska czuje się bezpieczna jedynie w sojuszu z Europą Zachodnią i Ameryką Północną, po drugie, że zwyczajowo zapomina się o zwykłych ofiarach.
źródło: Biuletyn Informacyjny MSZ