Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Dyktando warszawskie - mamy mistrza!

opublikowany: poniedziałek, 23. kwietnia 2018 - 9:11, Magdalena Łań
Arkadiusz Kleniewski - Warszawski Mistrz Ortografii Polskiej. Fot. E.Lach fot. Arkadiusz Kleniewski - Warszawski Mistrz Ortografii Polskiej. Fot. E.Lach

Kilkaset osób, które zasiadło do pisania Dyktanda warszawskiego w PKiN, w niedzielę 22 kwietnia, wiedziało, że tekst będzie nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, niemniej zaskoczyły ich trochę tak archaiczne słowa jak sąpierze, wtenczas, z wolnaśmy czy strzeżmyż się.


Tekst dyktanda został cierpliwie podyktowany przez prof. Andrzeja Markowskiego i powtórzony przez prof. Jerzego Bralczyka - jego autorów. Uczestnicy mogli więc zastanowić się nad pisownia najtrudniejszych słów.

Dyktando rozpoczęło się następująco:
„Któregoś późnokwietniowego dnia po południu ni stąd, ni zowąd gruchnęła niespodziewanie hiobowa wieść o tym, że wiadome stulecie ma zostać uczczone nadprogramowym kwizem o na wpół zapomnianych postaciach sprzed lat, z lekka przyprószonych kurzem dziejów, a przecież niegdyś megaważnych”.

Uczestnicy ocenili, że dyktando tegoroczne jest łatwiejsze od tego w roku ubiegłym. Jednej osobie nie sprawiło żadnej trudności. Zwycięzcą dyktanda został i otrzymał tytuł Warszawskiego Mistrza Ortografii Polskiej Arkadiusz Kleniewski (5 tys. zł nagrody), który napisał je absolutnie bezbłędnie. Drugie miejsce zajęła Magdalena Weiss ( 3tys. zł), trzecie Barbara Zagończyk (2 tys. zł). Jury wręczyło także 21 wyróżnień uczestnikom, którzy napisali dyktando z najmniejszą liczba błędów.

Cały tekst dyktanda zamieszczamy poniżej.

Pliki do ściągnięcia

  1. Nagrodzeni (plik: dyktando_-_protokol_nagrod_dw_2018.doc, rozmiar pliku: 33.5 KB)
  2. Dyktando cały tekst (plik: dyktando_-_tekst.doc, rozmiar pliku: 27 KB)