Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Dwa lata prezydentury Rafała Trzaskowskiego

opublikowany: piątek, 20. listopada 2020 - 13:49, Maciej Dziubiński

22 listopada miną dwa lata od objęcia urzędu Prezydenta m.st. Warszawy przez Rafała Trzaskowskiego. Wiele udało się zrobić, zwłaszcza w edukacji czy transporcie – zapewniliśmy darmowe żłobki, transport publiczny rozwija się w szybkim tempie, poprawiamy bezpieczeństwo i dbamy o naszych seniorów.


- Dwa lata temu nawet do głowy by mi nie przyszło, że ten program przyjdzie mi realizować w takich okolicznościach. Nikomu nie muszę przypominać jak ciężki okazał się rok 2020. Koronawirus to nie tylko dziesiątki tysięcy zachorowań w Warszawie, zamknięte szkoły, instytucje kultury i ograniczona aktywność społeczna. Epidemia wepchnęła nas też w bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Jego skutkiem jest konieczność dokonywania bolesnych cięć w budżecie naszego miasta – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Mimo trudnych czasów, z którymi przyszło nam się zmierzyć, Warszawa nie rezygnuje ze swoich priorytetów i ciągle się rozwija. W 2 lata udało się zrealizować program darmowych żłobków, do użytku oddane zostały kolejne szkoły i przedszkola, unowocześniamy transport, wielkimi krokami zbliża się również koniec budowy Szpitala Południowego. Warszawa konsekwentnie realizuje też swoją politykę społeczną, kulturalną i klimatyczną.  

- Na spowodowany koronawirusem kryzys w finansach samorządów nałożyły się też negatywne skutki decyzji rządu. Część z nich – mocno odbijających się na finansach Warszawy – miała swoje skutki już w 2019 r., pierwszym roku mojej prezydentury. To jest kontekst realizacji mojego programu. Tym bardziej cieszę się, że dziś mogę państwu powiedzieć o tym, co udało się zrealizować – dodał prezydent Trzaskowski.

ŻŁOBKI

 • Całkowicie przebudowaliśmy system opieki żłobkowej, aby zapewnić wszystkim chętnym rodzicom bezpłatną opiekę żłobkową. Przez ostatnie dwa lata w Warszawie przybyło ponad 95 proc. nowych miejsc opieki żłobkowej – obecnie mamy ich 14,5 tys.
 • W niektórych dzielnicach doszliśmy już do sytuacji, że oferujemy więcej bezpłatnych miejsc w żłobkach, niż jest chętnych. To zasadnicza, historyczna zmiana.
 • Było to możliwe dzięki budowie sześciu nowych żłobków, modernizacji jednej placówki oraz wykupie miejsc w placówkach niepublicznych.
 • Już w przyszłym roku planujemy oddanie trzech kolejnych, nowych żłobków (Wilanów, Ursus i Włochy) oraz zmodernizowanej placówki na Bemowie.

EDUKACJA

 • Przez ostatnie dwa lata oddaliśmy mieszkańcom 14 przedszkoli i 8 szkół (siedem podstawówek i jedną zawodową). Trwa budowa kolejnych 12 szkół i przedszkoli.
 • Zgodnie z obietnicą, wprowadziliśmy podwyżki dla nauczycieli. O 250 zł wzrosły pensje stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, a o 270 zł pensje nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami.
 • W czasie pandemii koronawirusa ważne okazały się inne działania, które zrealizowaliśmy. Uruchomiliśmy platformę Eduwarszawa.pl, która umożliwia naukę zdalną. Współpracujemy ze światowym liderem rozwiązań online – koncernem Microsoft. Z naszej platformy zdalnej edukacji korzysta już 200 szkół i placówek, tj. ok. 150 000 użytkowników (w tym 112 tys. uczniów, 34 tys. nauczycieli). 
 • Za prezydentury Rafała Trzaskowskiego wydatki związane z oświatą to największa pozycja w budżecie m.st. Warszawy. W ostatnich dwóch latach przeznaczyliśmy na edukację ponad 10 mld zł.

ZDROWIE

 • Kończymy budowę Szpitala Południowego. Ta inwestycja może okazać się kluczowa w kontekście pomocy dla chorych na koronawirusa. Przygotowujemy sale, trwają już odbiory instalacji. W szpitalu są już dwa tomografy, czekamy na kolejne dostawy sprzętu medycznego.
 • Gdy epidemia minie, Szpital Południowy obejmie nie tylko wiele dzielnic Warszawy - z Ursynowem na czele - ale także tę część aglomeracji.
 • Równolegle za blisko 200 mln zł rozbudujemy Szpital Bielański.
 • Oddaliśmy dwie nowe przychodnie (Białołęka, Wawer). Na inwestycje z zakresu ochrony zdrowia przeznaczyliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat blisko 100 mln zł.
 • Uruchomiliśmy kolejne programy zdrowotne: jako pierwszy samorząd w Polsce ruszyliśmy z akcją bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla małych dzieci i kobiet w ciąży, rozpoczęliśmy szczepienia przeciw HPV dla warszawskich dwunastolatków i niemal podwoiliśmy budżet na finansowanie kolejnej edycji programu in vitro – do 2022 r. wydamy na to blisko 33 mln zł.
 • W dwóch miejskich szpitalach (Praskim i Solec) przygotowaliśmy gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami. W miejskich szpitalach funkcjonują gabinety lekarskie bez klauzuli sumienia.
 • Zwiększamy system opieki medycznej nad seniorami – uruchomiliśmy łącznie cztery nowe placówki