Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Do zobaczenia na "Placu Defilad"!

opublikowany: środa, 9. maja 2018 - 14:42, Konrad Klimczak

Otwarciem ogrodu i ciekawym programem rozpoczyna się w najbliższy weekend kolejna odsłona "Placu Defilad". W piątek, 11 maja, o godz. 11.30, (stół miejski na pl. Defilad) zapraszamy przedstawicieli mediów na śniadanie prasowe inaugurujące kolejną edycję projektu.


Przy wspólnym stole, na środku płyty głównej będzie można spotkać gospodarzy i partnerów merytorycznych tworzących "Plac Defilad" oraz porozmawiać o poszczególnych projektach w tej przestrzeni.

Uprzejmie prosimy o potwierdzanie obecności: marta.bartkowska@teatrstudio.pl

Zielone serce miasta

W tym roku wracamy do pomysłu zielonego placu, małej wyspy ciszy i przyrody w środku betonowego centrum, schronienia przed codziennym zgiełkiem ulicy. Zaproponujemy dwie odsłony miejskiego ogrodu, wiosenną i letnią. W 2018 r. tematem przewodnim "Placu" będzie różnorodność, a więc bogactwo ogrodów czterech stron świata. Ogród zostanie otwarty 11 maja o godz. 12.00.

Program / Wielkie Narracje

Głównym motywem tegorocznej edycji "Placu" będą wielkie narracje. Wielkie tematy, nazwiska, partnerzy i wielkie wspólne historie. Oto kilka z nich:  

  • Plac Kobiet (100-lecie praw wyborczych kobiet)
  • Plac Równości (afterparty Parady Wolności)
  • Światowy Teatr na Placu (transmisje spektakli z National Theatre, Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj)
  • Kolacja Sen Nocy Letniej na Placu (nowa odsłona miejskiej kolacji u stóp Pałacu Kultury)
  • Los Angeles na Placu (pokazy w ramach wizyty studyjnej California Institute of the Arts)
  • Plac Klasycznie (koncert symfoniczny w wykonaniu Sinfonii Varsovia)
  • Sąd nad Pałacem (spektakl na urodziny PKiN)
  • Wielki Bal w Pałacu i na Placu  (finisaż projektu)

Codzienne życie "Placu"

Podobnie jak w ubiegłych sezonach wspólnie z partnerami zrealizujemy program stałych cykli wydarzeń i projektów społeczno- kulturalnych (film, teatr, koncerty, edukacja, wystawy)

Oficjalny start "Placu"

"Plac Defilad" zainauguruje trzydniowy mini festiwal, Plac Kobiet. 11-13 maja, z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet, centralną część Miasta oddajemy kobietom. Symbolicznie i realnie. Pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z nową nazwą przestrzeni „Plac Kobiet 1”oraz mapa kobiecego DNA miasta, czyli kobiecy portret Warszawy. Koncerty, debaty i dyskusje, warsztaty, działania performatywne i pokazy filmowe.

W 2018 r. "Plac Defilad" startuje wspólnie z 15. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. W programie festiwalu projekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące powiązane z prawami kobiet na świecie.

W piątek, 11 maja w ramach inauguracji obu projektów zapraszamy na wyjątkowy koncert:

20.30  - Żelazne Waginy

21.30 - Paulina Przybysz z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej

„Plac Defilad” to zainicjowany w 2014 roku cykl wydarzeń, którego ideą jest stworzenie otwartej, przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Głównym organizatorem jest Miasto Warszawa, a gospodarzem stołeczny Teatr Studio. Najważniejszym symbolem miejsca jest Pałac Kultury i Nauki, będący jednocześnie jednym z partnerów projektu. Projekt współtworzą instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. barStudio i Cafe Kulturalna.