Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Die Welt: 'Wina i wstyd'

opublikowany: poniedziałek, 2. sierpnia 2004 - 1:01,

Opis wydarzeń historycznych, których rocznice są obchodzone w br. (lądowanie w Normandii, zamach na Hitlera i Powstanie Warszawskie)


Opis wydarzeń historycznych, których rocznice są obchodzone w br. (lądowanie w Normandii, zamach na Hitlera i Powstanie Warszawskie).
Podkreśla się, że w Powstaniu Warszawa straciła tyle ludzi, co cała Francja i, że jest to - być może - ostatnie spotkanie weteranów podczas okrągłej rocznicy. Przed przyjazdem kanclerza. słychać było również głosy przeciwników udziału "Niemca" w obchodach. Schroeder przyjechał, spotkał się z weteranami, którzy prosili go o głoszenie jednej historycznej prawdy i wsparcie w staraniach o otwarcie wszystkich archiwów - zadanie łatwe i niełatwe. Prośba ta niesiona jest doświadczeniem powstańców - pozostawionych przez aliantów, prześladowanych przez komunistów. Kanclerz mówił niewiele i miał łzy w oczach, zwiedził również Muzeum Powstania. Podczas złożenia wieńca przez Schroedera. słychać było również (oprócz oklasków) gwizdy, a przez wicepremiera Prescotta - pojedyncze hasła "zdrajca", co miało być przytykiem do osamotnienia powstańców, jedynie Powell otrzymał wyłącznie oklaski.
źródło: Biuletyn Informacyjny MSZ