Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Deklaracje krok po kroku

opublikowany: czwartek, 2. maja 2013 - 10:31, Magdalena Łań

Z końcem maja upływa termin składania deklaracji dotyczących wysokości tzw. opłaty śmieciowej, uiszczanej od lipca 2013 r. w zamian za odbiór śmieci. By ułatwić mieszkańcom poprawne wypełnienie tego dokumentu, miasto przygotowało interaktywny kreator deklaracji.


Dostępna pod adresem czysta.um.warszawa.pl/web/strony/deklaracja aplikacja umożliwia poprawne wypełnienie deklaracji w pięciu prostych krokach. Po zaznaczeniu odpowiedniego rodzaju nieruchomości, sposobu zbiórki odpadów oraz (w przypadku budynków wielorodzinnych) liczby osób zamieszkujących dany lokal, kreator automatycznie obliczy wysokość opłaty śmieciowej. W ostatnim etapie otrzymujemy wygenerowany plik z deklaracją gotową do złożenia. Po wydrukowaniu dokumentu i podpisaniu go, deklarację należy dostarczyć do urzędu dzielnicy zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedziby. Dokument można również wysłać listem poleconym. Termin składania deklaracji upływa w piątek, 31 maja 2013 r.

Do 20 maja będą odbywać się spotkania informacyjne, na których przedstawiciele urzędu odpowiedzialni za przygotowanie nowego systemu gospodarki odpadami odpowiadają na pytania i objaśniają praktyczne kwestie związane z lipcowymi zmianami. Łącznie w całej Warszawie odbędzie się 28 takich spotkań. Każde z nich potrwa ok. 2 godzin. Oprócz rozjaśniania wątpliwości związanych z funkcjonowaniem systemu, przedstawione zostaną również wzory deklaracji dla różnych rodzajów nieruchomości. Uczestnicy spotkań otrzymają kompletne materiały informacyjne, odnoszące się zagadnień najczęściej zgłaszanych przez samych mieszkańców. Dotychczas – od 3 kwietnia – odbyło się 18 takich spotkań, w których uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób.

Pliki do ściągnięcia

  1. Plan spotkań (plik: harmonogram_spotkania_6.pdf, rozmiar pliku: 140.74 KB)