Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Deklaracja stolicy na rzecz poprawy jakości powietrza

opublikowany: środa, 26. lutego 2020 - 14:21, Konrad Klimczak
R. Motyl fot. R. Motyl
Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podpisuje deklarację współpracy

Warszawa będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem – jednogłośnie zapowiadają władze stolicy i województwa mazowieckiego. W środę, 26 lutego, w trakcie III Kongresu Czystego Powietrza została podpisana deklaracja współpracy dotycząca poprawy jakości powietrza.


Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem. Inwestujemy w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspieramy warszawianki i warszawiaków w wymianie tzw. „kopciuchów”. Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Natomiast już dziś mamy atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Warszawiacy, którzy w tym roku złożą wniosek do miasta o dofinansowanie likwidacji starego pieca mogą liczyć na 100% pokrycia kosztów inwestycji – dodał.

Spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień. Wprowadzenie tak znaczącego zaostrzenia postanowień uchwały musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane. Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W podpisanej na Kongresie Czystego Powietrza deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają, obok ścisłej współpracy nad zaostrzeniem przepisów uchwały  antysmogowej, rzetelną wymianę informacji. Da ona możliwość właściwego diagnozowania problemów związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Ważne jest też podniesienie efektywności egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej. Sygnatariusze zobowiązali się również do prowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnych, która zwiększy świadomość mieszkańców stolicy oraz Mazowsza o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczeń powietrza. Będą także rozszerzać współpracę o kolejnych partnerów, by proekologiczne działania były prowadzone w coraz szerszym zakresie i przynosiły coraz lepsze efekty. 

Warszawa walczy ze smogiem

W 2019 r. Warszawa przyjęła ok. 800 wniosków o dotacje na wymianę kotłów w lokalach prywatnych. Inwestycje te zostały lub zostaną zrealizowane w 2019 i na początku 2020 r. Od stycznia tempo składania wniosków znacząco się zwiększyło dzięki wyższym dotacjom i uproszczeniu procedur.

Z kolei w zasobie komunalnym stolica w zeszłym roku zlikwidowała 543 tzw. „kopciuchy”. Obecnie do likwidacji pozostaje ich jeszcze około tysiąca. Przewidujemy, że większość tych źródeł ogrzewania wymienimy do końca 2021.

Zintensyfikowaliśmy zazielenianie stolicy. Tylko w zeszłym roku stolica posadziła ok. 130 tys. nowych drzew, które oczyszczają powietrze.

Warszawa stawia też na transport przyjazny środowisku. W ubiegłym roku miasto podpisało umowę na dostawę nawet 213 ekologicznych tramwajów, a ten rok rozpoczął się od umowy na 45 nowych energooszczędnych pociągów metra. Do Warszawy przyjechał już pierwszy ze 130 przegubowych autobusów elektrycznych, zamówionych w lipcu ubiegłego roku. Dzięki temu będzie można wycofać autobusy z silnikami diesla z Traktu Królewskiego. Miejskie Zakłady Autobusowe rozpisały już przetarg na dostawy 160 niskoemisyjnych autobusów na CNG i LNG.

Mazowsze w trosce o czyste powietrze

Prace nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu wchodzą w decydującą fazę. Już na początku marca projekt dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, a także opiniowaniu m.in. przez Ministerstwo Klimatu, samorządowców czy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Samorząd Mazowsza musi dopracować i wprowadzić nowy program do 15 czerwca 2020 r.

Kongres Czystego Powietrza

To już trzecia edycja ogólnowojewódzkiego spotkania samorządowców, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i ekologicznych. W tym roku udział w kongresie zapowiedziała rekordowa liczba gości. Ponad 500 uczestników zebranych w Centrum Nauki Kopernik przez kilka godzin będzie dyskutuje o tym, co jeszcze można zrobić dla poprawy jakości powietrza na Mazowszu.

Organizatorami III Kongresu Czystego Powietrza są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecka Agencja Energetyczna sp. z o.o.

Pliki do ściągnięcia

  1. Deklaracja współpracy dotycząca poprawy jakości powietrza 26.02.2020 (plik: deklaracja_wspolpracy_dotyczaca_poprawy_jakosci_powietrza_26.02.2020.pdf, rozmiar pliku: 69.32 KB)