Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Czy rzeka jest dla wszystkich? Odkryj Dzielnicę Wisła - debata

opublikowany: poniedziałek, 11. maja 2015 - 13:16, Tomasz Demiańczuk
T. Demiańczuk fot. T. Demiańczuk
Czy rzeka jest dla wszystkich? Odkryj Dzielnicę Wisła - debata

„Czy rzeka jest dla wszystkich? Odkryj Dzielnicę Wisła” – to temat czwartkowej debaty, 14 maja, która odbędzie się o godz. 18.00 w klubokawiarni Plażowa przy ul. Wybrzeże Szczecińskie 1. Spotkanie zorganizowano w ramach kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”.


Jak wspólnie korzystać z przestrzeni nad Wisłą? Czego brakuje nad rzeką? Jak można to zmienić? Te pytania staną się przyczynkiem do dyskusji o różnorodności potrzeb i aktywności mieszkanek i mieszkańców przebywających nad Wisłą.

W debacie udział wezmą: dr Barbara Bossak-Herbst, socjolog, Iza Sopalska, inicjatorka projektu Kulawa Warszawa, Justyna Biernacka z Fundacji MaMa, Filip Bojko, ultramaratończyk, który biega z psem oraz Michał Borkiewicz ze stowarzyszenia Komisja Klubowa.

Celem spotkania i całego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że nabrzeża Wisły to miejsce otwarte dla wszystkich, a także zbudowanie u użytkowników brzegów rzeki poczucia współodpowiedzialności za tę przestrzeń.

Kampania „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” organizowana jest przez miasto stołeczne Warszawa. W przedsięwzięcie zaangażowani są także partnerzy - m.in. Fundacja Civis Polonus, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, organizacja Oddam Odpady, Centrum Nauki Kopernik, Stowarzyszenie Plan B, agencja John Pitcher, Stołeczna Estrada i Komisja Klubowa.

Nabrzeża Wisły to miejsce, które z roku na rok przyciąga coraz więcej mieszkańców. Przestrzeń ta rozwija się dynamicznie – dostosowując do potrzeb członków różnych grup społecznych. Pamiętać należy jednak, że każdy kto przychodzi nad rzekę jest użytkownikiem stref wspólnych. Głównym celem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” jest zmiana zachowań warszawiaków w przestrzeni publicznej Wisły, zbudowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, czego efektem powinno być poszanowanie i nie zaśmiecanie terenów nadwiślańskich.