Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Co dalej z najstarszym drzewem w Warszawie?

opublikowany: czwartek, 18. lipca 2019 - 15:55, Tomasz Demiańczuk
Dąb Mieszko I Dąb Mieszko I

Dąb Mieszko I, najstarsze drzewo w województwie mazowieckim przeżyło ostatni pożar. Część pomnika przyrody została uszkodzona przez wysoką temperaturę, ale w koronie pojawiły się nowe liście. Cenna roślina jest nadal pod obserwacją.


Cenny dąb szypułkowy jest bardzo żywotny pomimo uszkodzenia, któremu uległ podczas pożaru ponad miesiąc temu. Choć z wnętrza drzewa wydobywał się dym, a na miejscu interweniowali strażacy, to według opinii ekspertów zdarzenie z 17 czerwca nie wyrządziło większych szkód ok. 600-letniemu Mieszkowi.

Na podstawie oględzin, które miały miejsce po pożarze specjaliści zlecili uprzątnięcie terenu, usunięcie nadłamanej gałęzi, części suszu, poprawienie wiązania w koronie, a także związanie jednego z martwych konarów z sąsiednimi drzewami. W wyniku zdarzenia spaliła się znaczna część martwej tkanki drzewa. Szczęśliwie, ulistniony fragment dębu w większości uchronił się przed płomieniami. Specjaliści stwierdzili, że żywa część Mieszka nie zareagowała bezpośrednio na pożar i na razie widać oznak osłabienia – pojawiły się nowe liście na niektórych fragmentach zniszczonych przez ogień.

Czas pokaże, czy wysoka temperatura wpłynęła na fizjologię drzewa. W tej chwili jednak eksperci są zgodni, że obecnie drzewo nie wymaga prac interwencyjnych. Gleba przy pniu jest przepłukiwana, ponieważ substancje gaśnicze użyte przez strażaków zawierały związki, które długofalowo mogłoby zaszkodzić drzewu.

Pomnik przyrody został objęty obserwacją, a eksperci z wrocławskiego Instytutu Drzewa przygotowują plan ochrony. Mieszko I będzie pielęgnowany zgodnie ze wskazanym harmonogramem prac i zabiegów ochronnych.