Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Canaletto tkwi w szczegółach” – program edukacyjny

opublikowany: wtorek, 21. stycznia 2020 - 14:04, Magdalena Łań

W czwartek, 23 stycznia, o godz. 10.00 (Pałac Ślubów, pl. Zamkowy 6), zapraszamy przedstawicieli mediów na inaugurację programu edukacyjnego „Canaletto tkwi w szczegółach” dla nauczycieli realizujących w szkołach edukację varsavianistyczną.


Udział w wydarzeniu weźmie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy oraz Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Podczas spotkania odbędzie się pokaz XVIII-wiecznych strojów.

„Canaletto tkwi w szczegółach” - varsavianistyczny kurs udoskonalający ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli z zakresu wiedzy o historii i architekturze XVIII-wiecznej Warszawy. Zbudowanie umiejętności prezentacji epok: baroku i klasycyzmu z naciskiem na architekturę warszawską.
Czy można dziś odnaleźć Warszawę, na którą patrzył Canaletto tworząc swe słynne weduty? Odpowiedź znajdziemy w najnowszej publikacji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: „Canaletto tkwi w szczegółach”.  Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, lecz z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników tematyki varsavianistycznej. Jej tematem jest Warszawa XVIII wieku przedstawiona na obrazach Bernarda Bellotta zw. Canaletto.

Dzięki obrazom i ich szczegółowości możemy zapoznać się z historią i architekturą stolicy za czasów króla Stanisława Augusta. Płótna mistrza stanowią niezwykle bogate źródło wiedzy o dawnym życiu i ówczesnym wyglądzie miasta.  

Głównym założeniem publikacji jest przekazanie wiedzy o detalach i elementach architektonicznych, które zaobserwować można analizując uwiecznione przez Canaletta obiekty. Zdjęcia, rysunki i opisy w przyjazny sposób zapoznają czytelnika z niełatwą terminologią, zachęcając do zainteresowania się historią architektury Warszawy.

W załączeniu program konferencji.

Pliki do ściągnięcia

  1. Plan konferencji (plik: plan_konferencji.pdf, rozmiar pliku: 249.3 KB)