Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Bohaterowie za kierownicą miejskich autobusów

opublikowany: poniedziałek, 16. grudnia 2019 - 13:43, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Bohaterowie za kierownicą miejskich autobusów

W codziennej pracy nie tylko rzetelnie wykonują swoje obowiązki i przestrzegają przepisów drogowych. To prawdziwi bohaterowie, którzy gotowi są nieść pomoc poszkodowanym, chorym i słabszym. Warszawa po raz kolejny nagrodziła grupę kierowców miejskich autobusów za ich heroiczną postawę.


To już tradycja i kolejne spotkanie, gdzie podsumowując rok chcemy szczególnie uhonorować zasłużonych pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych. Zgromadzeni tutaj panie i panowie kierowcy wykazali się w pracy nie tylko sumiennością, ale nade wszystko gotowością niesienia pomocy innym ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w potrzebie – pokreślił Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Od kilku lat m.st. Warszawa i Miejskie Zakłady Autobusowe nagradzają pracowników (premią i upominkami), którzy w swojej pracy wykazali się zachowaniem godnym wyróżnienia. W tegorocznej grupie 63 pań i panów kierowców, były osoby,
które reanimowały pasażerów, pomagali epileptykom czy stawali w obronie atakowanych pasażerów. Oto sylwetki tegorocznych kierowców-bohaterów:

 • Mariusz Adamski (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 27 lutego br.),który jako kierowca linii 111 otoczył opieką kobietę, która stała się ofiarą agresywnego zachowania jednego z pasażerów. Kobieta wyraziła na piśmie podziękowania dla pracownika MZA.
 • Piotr Bagnowski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 30 marca br.). Kierowca autobus linii N37 był świadkiem wypadku samochodowego u zbiegu ul. Puławskiej i al. Lotników. Udzielał pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
 • Andrzej Bociński (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 9 sierpnia br.) udzielił pierwszej pomocy choremu pieszemu znajdującemu się na skrzyżowaniu Czerniakowskiej i Zaruskiego. Chory został przekazany załodze karetki pogotowia. Pan Andrzej kierował wówczas autobusem linii 171.
 • Andrzej Budziński (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 7 czerwca br.) prowadząc autobus linii 174 był świadkiem pożaru samochodu osobowego na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Trasy Łazienkowskiej. Kierowca ugasił pożar dwoma gaśnicami będącymi na wyposażeniu autobusu.
 • Jakub Cofalski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 5 kwietnia br.). Podczas nagłego hamowania autobusu linii 167 lekkich obrażeń doznały trzy pasażerki. Kierowca wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Batorego.
 • Wojciech Czerkas (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 6 lipca br.) jeżdżąc autobusem linii 213 zauważył na przystanku mężczyznę w trakcie ataku padaczki. Kierowca powiadomił pogotowie i udzielił pomocy choremu. Do zdarzenia doszło na Wale Miedzeszyńskim.
 • Paweł Czyżniewski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 14 września br.) Kierowca zaopiekował się pijanym, rannym mężczyzną leżącym na przystanku przy ulicy Regulskiej. Kierowca wezwał pomoc i oczekiwał do przyjazdu pogotowia.
 • Sebastian Demianiuk (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 10 grudnia br.) otoczył opieką mężczyznę z zanikami pamięci i przekazał go pod opiekę wezwanego patrolu policji. Do zdarzenia doszło na pętli w Starej Miłośnie, kiedy pan Sebastian kierował autobusem linii 411.
 • Michał Dubel (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 19 października br.) Pasażer wysiadający z autobusu w al. Stanów Zjednoczonych przewrócił się na chodnik. Kierowca linii 523 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej.
 • Piotr Dudziński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 17 sierpnia br.) Kierowca autobusu linii 210 udzielił pierwszej pomocy kobiecie, która zasłabła na przystanku Skibińskiego. Kobieta odmówiła interwencji pogotowia.
 • Dariusz Giziewicz (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 30 czerwca br.) wyjeżdżając przejazdem technicznym na linię 131 dostrzegł samochód, który jechał zygzakiem i spowodował kolizję w rejonie ronda Waszyngtona. Kierowca pojechał za podejrzanym pojazdem i powiadomił o sytuacji napotkany patrol policji. Kierowca samochodu osobowego został zatrzymany. Miał 2,6 promila alkoholu we krwi.
 • Jarosław Głuchowski (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 8 stycznia br.) jako kierowca linii 523 udzielił pomocy pasażerowi, który zasłabł i stracił przytomność oraz wezwał pogotowie. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Górczewskiej.
 • Karol Goś (zajezdnia „Ostrobramska” zdarzenie z 17 lutego br). zaopiekował się nietrzeźwym, nieprzytomnym mężczyzną leżącym na ławce przystanku Osiedle Młodych. Przekazał opiekę wezwanej straży miejskiej. Pan Karol kierował wówczas autobusem linii 523.
 • Dorota Górczyńska (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 26 marca  br.) udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi, który stracił przytomność. Opiekę przejęła wezwana załoga pogotowia. Do zdarzenia doszło na Augustówce, a pani Dorota prowadziła wówczas autobus linii 162.
 • Grzegorz Górski (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 18 maja br.). Podczas postoju na pętli Dworzec Centralny kierowca linii 131 był świadkiem ataku padaczki u osoby idącej chodnikiem. Kierowca udzielił pierwszej pomocy, wezwał pogotowie i oczekiwał na przyjazd karetki.
 • Dariusz Górzyński (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 10 grudnia br.). W autobusie linii 138 na wysokości ulicy Francuskiej doszło do zasłabnięcia pasażerki. Kierowca udzielił pierwszej pomocy. Wobec odmowy wysłania karetki, kierowca czekał na pojawienie się osoby bliskiej chorej pasażerki. 
 • Dariusz Grabowski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 30 sierpnia br.) prowadząc autobus linii 180 na ulicy Belwederskiej otrzymał zgłoszenie o krwawiącym 12-letnim chłopcu narodowości białoruskiej. Kierowca udzielił pierwszej pomocy i przekazał chłopca znajdującemu się w pobliżu patrolowi straży miejskiej.
 • Jacek Gryczon (zajezdnia „Ostrobramska”).  2 lutego 2019. Kierowca autobusu linii 158 zaopiekował się mężczyzną leżącym na pętli Witolin. 7 maja 2019 prowadząc autobus linii 141 był świadkiem potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych na ulicy Racławickiej. Udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwał pogotowie ratunkowe (kierowca samochodu osobowego zbiegł z miejsca zdarzenia). 5 września 2019 podczas pracy na linii 143 udzielił pomocy chorej kobiecie znajdującej się na przystanku pl. Na Rozdrożu.
 • Szymon Grzelak (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 14 grudnia 2018 r.) Dobiegająca do autobusu 80-letnia kobieta przewróciła się na chodniku. Poszkodowana odmówiła wezwania pogotowia, w związku z tym kierowca linii N63 wraz z inną pasażerką autobusu odprowadzili ją do domu i przekazali pod opiekę bliskim.
 • Sławomir Gwiaździński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 14 listopada br.) zauważył nieprzytomnego mężczyznę leżącego na podłodze kierowanego przez niego autobusu linii 111. Wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej
 • Grzegorz Iwanowski (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 13 sierpnia br.).W kierowanym przez pana Grzegorza autobusie linii 199 pasażerka straciła przytomność. Kobieta upadając rozbiła głowę i mocno krwawiła. Kierowca udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej i czekał na przyjazd pogotowia.
 • Bartłomiej Jaroń (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 11 marca br.). Kierowca linii N03 wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy pasażerowi, który doznał ataku padaczki. Do zdarzenia doszło na Trasie Siekierkowskiej.
 • Cezary Jaroń (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 24 kwietnia br.) był świadkiem wypadku samochodów osobowych, do którego doszło w al. Niepodległości. Kierujący autobusem linii 130 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej sprawcy, który w wyniku ataku padaczki stracił panowanie nad kierownicą. Opiekę przejęła wezwana załoga pogotowia.
 • Zbigniew Karczmarczyk (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 4 stycznia br.) Kierowca linii 527 podczas postoju na pętli Os. Derby był świadkiem potrącenia 60-letniej kobiety. Kierowca powiadomił służby, udzielił pierwszej pomocy i otoczył opieką poszkodowaną do czasu przyjazdu karetki.
 • Wojciech Kępczyński (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 8 grudnia 2018 r.) Kierowca autobusu linii 509 był świadkiem wypadku samochodów na skrzyżowaniu ulic Światowida i Ordonówny. Kierowca udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym i czekał na przyjazd karetki pogotowia.
 • Marcin Knecht (zajezdnia „Stalowa”). 3 stycznia 2019 r. pasażer autobusulinii 170 po wyjściu z autobusu na przystanku Śnieżna zasłabł, dwukrotnie się przewrócił i doznał rozległych obrażeń głowy. Kierowca udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej, wezwał pogotowie i oczekiwał na przyjazd karetki. 11 października 2019 r., jako kierowca linii 120 udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie, która biegnąc przewróciła się i uderzyła głową o chodnik. Opiekę przejął wezwany zespół pogotowia. Do zdarzenia doszło w al. Solidarności.
 • Małgorzata Kokieć (zajezdnia „Woronicza”, zdarzenie z 2 maja br.) prowadząc autobus linii N34 zauważyła nieprzytomną kobietę leżącą na chodniku w rejonie Biblioteki Narodowej. Wezwała pomoc medyczną i zabezpieczała chorą do czasu przyjazdu pogotowia.
 • Dariusz Kosiński (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 3 kwietnia br.). Kierowca linii 189 podczas obsługi przystanku Sasanki dostrzegł leżącego na chodniku mężczyznę. Kierowca objął poszkodowanego opieką i wezwał pogotowie ratunkowe.
 • Jacek Kozłowski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 19 września br.) prowadząc autobus linii 500 zaopiekował się dzieckiem z niepełnosprawnością, które bez wiedzy rodziców wyszło z domu i zgubiło się. Rodzina wystosowała pisemne podziękowanie dla kierowcy.
 • Mariusz Krakowski (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 17 września br.). Kierowca autobusu linii 303 zauważył nieprzytomnego mężczyznę na przystanku Żubrowa UKSW. Otoczył go opieką i wezwał pogotowie.
 • Marcin Krekora (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 14 czerwca  br.) prowadząc autobus linii 188 udzielił pierwszej pomocy mężczyźnie leżącemu na chodniku, na przystanku Marszałkowska na Trasie Łazienkowskiej. Opiekę przejął wezwany zespół pogotowia ratunkowego.
 • Daniel Kręgielewski (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 26 maja br.). Kierowca linii 154 udzielił pomocy przedmedycznej motocykliście poszkodowanemu w wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka. 
 • Maciej Krześniak (zajezdnia „Stalowa”, zdarzenie z 19 marca br.). Udzielił pomocy pasażerowi który zasłabł w autobusie. Do zdarzenia doszło na ulicy św. Wincentego, a pan Maciej prowadził wówczas autobus linii 500.
 • Michał Krzysztoszek (zajezdnia „Kleszczowa”, zdarzenie z 20 października br.) Kierowca linii C40 był świadkiem potrącenia pieszego przez samochód osobowy na ulicy Sokratesa. Kierowca udzielił pierwszej pomocy. 
 • Krzysztof Kurek (zajezdnia „Ostrobramska”, zdarzenie z 7 maja br.). W autobusie linii 520 doszło do nagłego hamowania spowodowanego przez osobę, która wyjeżdżając z miejsca postojowego nie zachowała ostrożności. Kierowca udzielił pierwszej pomocy pasażerce, która upadła w autobusie. Do zdarzenia doszło w al. Solidarności.