Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Blisko dwa miliony złotych na stypendia sportowe

opublikowany: poniedziałek, 11. kwietnia 2016 - 11:26, Tomasz Demiańczuk
©arekmalang fot. ©arekmalang
Blisko dwa miliony złotych na stypendia sportowe

Od 490 do 1000 złotych co miesiąc otrzyma 374 warszawskich sportowców – stypendystów m.st. Warszawy. Tegoroczna pula środków dla zawodników to aż 1 900 000 złotych. Pieniądze te trafią do najwybitniejszych reprezentantów stolicy, którzy trenują ponad 40 dyscyplin w 71 klubach.


Inwestujemy w sport i młodych. Silne kadry stołecznych klubów to szansa na kolejne tytuły mistrzowskie i nowe medale. Dzięki stypendiom sportowym m.st. Warszawy, adepci przeróżnych dyscyplin, będą mogli w dalszym ciągu rozwijać swoje kariery. W tym roku środków jest wyjątkowo dużo. To przede wszystkim wynik doskonałej formy młodych warszawskich sportowców. Ich wyjątkowe sukcesy są dla nas potwierdzeniem, że pieniądze te zostały dobrze ulokowane – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Na tegoroczne stypendia sportowe m.st. Warszawy przeznaczono 1 900 000 złotych. To aż o 650 000 złotych więcej niż w latach 2015 i 2014. Środki te będą wypłacane miesięcznie, w dziewięciu ratach, do końca roku.

Stypendia trafią do 374 sportowców, którzy w 2015 roku wyróżnili się najlepszymi wynikami w rywalizacji. Zarządzenie Prezydent m.st. Warszawy wraz z pełną listą zawodników można znaleźć tutaj.

Do kogo trafią stypendia?
W zależności od uzyskanego rezultatu, wysokość stypendium sportowego, wyniesie od 490 do 1000 złotych. W roku minionym wypłacano wsparcie w kwotach od 400 do 800 złotych. Najwyższe stypendium indywidualne (1000 zł miesięcznie) za wynik w rywalizacji seniorów, młodzieżowców lub juniorów na poziomie światowym przyznano dziewięciu zawodnikom.

Najwięcej pieniędzy trafi do stypendystów, którzy w ubiegłym roku zdobyli złote, srebrne lub brązowe medale w indywidualnej oraz drużynowej rywalizacji na poziomie Mistrzostw Polski. Będzie to aż 327 stypendystów (250 w 2015 roku). W tej grupie ponad stu zawodników osiągnęło w ubiegłym roku mistrzowskie rezultaty w sportach zespołowych lub konkurencjach drużynowych. Są wśród nich piłkarze nożni i wodni, koszykarze oraz baseballiści.

Medalistom w rywalizacji krajowej – seniorów, młodzieżowców lub juniorów – wypłaconych zostanie łącznie ponad 1,5 miliona złotych. Wysokość przelewu na konto zawodnika z takim wynikiem, to co 30 dni 580 zł w konkurencji indywidualnej lub 490 zł w drużynowej.

Najwięcej dla wioślarzy
Najwięcej stypendystów Warszawa ma wśród uprawiających wioślarstwo – 39 osób oraz lekkoatletykę – 32 osoby. Atleci i mistrzowie „długich wioseł”, to od lat stołeczni liderzy. Wśród wyróżniających się sportów jest również piłka wodna i jej 30 przedstawicieli z dwóch klubów: UKS Pałac Młodzieży „Syrena” oraz Uczniowskiego Klubu Piłki Wodnej Legia Warszawa. Stypendia otrzyma także m.in. 24 zawodników judo i 22 szermierzy. Wśród pozostałych stypendystów znajdują się przedstawiciele takich dyscyplin jak: akrobatyka sportowa, boks, brydż, łyżwiarstwo, orientacja sportowa, snowboard, szachy czy żeglarstwo.