Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Bez PITU PITU

opublikowany: środa, 1. kwietnia 2015 - 16:00, Magdalena Łań

Nawet kilkaset tysięcy osób pracujących i mieszkających w Warszawie wciąż nie rozlicza tutaj swojego podatku dochodowego PIT. Ruszyła kampania społeczna zachęcająca do przyłączenia się do grona stołecznych podatników.


Kampania społeczna „Bez PITU PITU” ma uświadomić mieszkańcom Warszawy, jak ważne jest odprowadzanie tutaj swojego podatku dochodowego. Pieniądze pochodzące z PITów bezpośrednio wpływają na komfort życia warszawiaków, a ich brak ogranicza rozwój stolicy.

- W tym roku zdecydowaliśmy się przeprowadzić przewrotną kampanię, opartą na dwuznaczności idiomu PITU PITU. Chcemy zaintrygować mieszkańców Warszawy informacjami o nietypowych zmianach w funkcjonowaniu miasta – mówi Robert Zydel, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. - Zamierzamy w ten sposób pokazać, że BEZ PITU PITU wygodne życie warszawiaków nie byłoby możliwe. Liczymy, że oparta na wyrazistych hasłach kampania, wywoła społeczną dyskusję na ten temat i zmobilizuje do przyłączenia się do grona stołecznych podatników – dodaje.

Szacuje się, że nawet kilkaset tysięcy osób, które mieszkają i pracują w stolicy, wciąż rozlicza swój PIT w innym miejscu. Od jednej osoby płacącej podatek dochodowy w Warszawie, do budżetu m.st. Warszawy wpływa średnio ok. 3,1 tys. zł rocznie. Oznacza to, że budżet miasta może zostać uszczuplony o co najmniej kilkaset milionów złotych, ograniczając prawidłowe funkcjonowanie miasta i komfort warszawiaków. Podatek dochodowy PIT to największa część całego dochodu miasta, stanowiąca aż 1/3 jego budżetu. Dzięki tym środkom działa miejski rower Veturilo, jeżdżą autobusy oraz metro, ustawiane są nowe wiaty na przystankach, a mieszkańcy mogą w pełni korzystać z miejskich basenów i bibliotek.
 
Jak rozliczyć PIT w Warszawie? To bardzo proste.

Kiedy wypełniamy zeznanie podatkowe za 2014 r., na pierwszej stronie, w części B. w polu nr 21 oraz w polu 34, jeśli rozliczamy się z małżonkiem, wystarczy wpisać Warszawa, czyli aktualne miejsce zamieszkania. I nie chodzi tu o miejsce zameldowania, które mamy wpisane w dowodzie osobistym, ale o miejsce, w którym faktycznie mieszkamy. A jeśli PIT za ten rok został już wysłany, wówczas można wypełnić dodatkowy, jednostronicowy dokument ZAP-3 i przesłać go do urzędu skarbowego w dzielnicy Warszawy, w której mieszkamy.