Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Ławeczka Jana Karskiego - odsłonięta

opublikowany: wtorek, 11. czerwca 2013 - 16:28, Magdalena Łań
Prezydent Warszawy odsłoniła ławeczkę Jana Karskiego. Fot. R. Motyl fot. Prezydent Warszawy odsłoniła ławeczkę Jana Karskiego. Fot. R. Motyl

Na skwerze przed Muzeum Historii Żydów Polskich Prezydent Warszawy odsłoniła ławeczkę Karskiego – dedykowaną sławnemu emisariuszowi władz Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy powiedział światu o zagładzie narodu żydowskiego.


Z narażeniem życia zbierał informacje i dokumenty dotyczące zagłady Żydów w Polsce.  Dwukrotnie udało mu się wejść do getta warszawskiego, a także – w mundurze niemieckiego żołnierza -  do obozu dla Żydów w Izbicy. Jesienią 1942 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, wywożąc w formie mikrofilmów dokumenty i zdjęcia, by jako naoczny świadek Holocaustu przekazać straszliwą prawdę, poruszyć sumienia polityków, wstrząsnąć opinią publiczną i tym samym spełnić powierzoną mu misję.- powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki.

Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt przyjął Jana Karskiego w lipcu 1943 roku. Nasz emisariusz dramatycznie apelował o ratunek dla Żydów mordowanych w Polsce. Przedstawiał w USA swój raport politykom, hierarchom kościelnym, przedstawicielom mediów i przemysłu filmowego. Niestety… ci, którzy go wysłuchali, w większości nie uwierzyli w informacje o zagładzie Żydów w Polsce.- dodała prezydent.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wojewoda mazowiecki oraz dzieci ze szkół noszących imię Jana Karskiego.

Pomnik-ławeczka wyposażony jest w system audio, dzięki niemu po naciśnięciu przycisku można wysłuchać 2-minutowego fragmentu wspomnień J. Karskiego.
Ławeczka sfinansowana przez m.st. Warszawę powstała z inicjatywy Muzeum Historii Polski.