Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Apel o godne uczczenie 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

opublikowany: środa, 27. lipca 2016 - 12:43, Magdalena Łań
R.Motyl fot. R.Motyl
Podpisanie apelu do warszawiaków

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z przedstawicielami powstańców warszawskich podpisała apel do mieszkańców stolicy o godne uczczenie 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę „W”, uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 72 lat.

Powstańcy warszawscy przeszli wiele prób. Pierwszą była walka, za którą tak wielu zapłaciło cenę najwyższą. Kolejnymi – lata powojenne, gdy prześladowani, upokarzani i więzieni zmuszani byli do zaprzeczania prawdzie historycznej dla korzyści ówcześnie rządzących. W wolnej Polsce przywrócono im należny szacunek i cześć. 1 sierpnia to święto powstańców, które pozwala im na zadumę nad przebytą drogą,  a nam na wyrażenie wdzięczności za wartości, które dla nas ocalili.

1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i  skierujmy myśli ku tym, którzy 72 lat temu, przez 63 dni, walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu.

 

Apel podpisali

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy

Leszek Żukowski, prezez Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Zbigniew Galperyn, wiceprezez Związku Powstańców Warszawskich

 

Zobacz także powstanie44.um.warszawa.pl