Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki - największe urodziny w mieście

opublikowany: czwartek, 16. lipca 2015 - 10:17, Tomasz Demiańczuk
22 lipca Pałac kończy 60 lat. Fot. R.Motyl fot. 22 lipca Pałac kończy 60 lat. Fot. R.Motyl

Za kilka dni 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. Mieszkańcy będą mieli wiele okazji do poznania historii samego Pałacu, jak i historii obecnego placu Defilad, bo nie zawsze stał tam PKiN. Przez kilka dni będzie coś dla dużych i dla małych, rozrywkowo i poważnie.


– Pałac Kultury i Nauki jest obiektem szczególnym, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym ale również emocjonalnym. Dla mieszkańców Warszawy ma wiele znaczeń i wspomnień, turyści zaś kojarzą go głównie z możliwością wjazdu na taras widokowy i okazją do podziwiania wspaniałej panoramy stolicy. Dziś PKiN wraz z placem Defilad tworzą ważne centrum kulturalnego życia stolicy, miejsce symboliczne - serce Warszawy, któremu chcemy wraz z mieszkańcami dać zastrzyk energii, stworzyć przestrzeń miejską na miarę innych europejskich stolic.  Jubileuszowy tydzień pozwoli nam przyjrzeć się zmianom, jakie miały miejsce w tej przestrzeni i cieszyć się tym, jak Warszawa wygląda dzisiaj oraz co oferuje mieszkańcom i odwiedzającym. – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W tym roku Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Niektórzy świętują urodziny PKiN 21 lipca, kiedy to rząd ZSRR przekazał oficjalnie Pałac polskim władzom. Dzień później dokonano spektakularnego otwarcia Pałacu i przekazania go społeczeństwu polskiemu.  Ponieważ był prezentem narodów radzieckich dla narodu polskiego świętujemy jego urodziny w dniu, kiedy trafił do adresata.

Obchody Jubileuszu są dla nas kluczowym wydarzeniem w tym roku. Rozpoczęliśmy od Wystawy Oryginalnych Pamiątek Pałacowych, wydaliśmy Spacerownik po PKiN, otworzyliśmy dla zwiedzających pałacowe podziemia, zorganizowaliśmy Bieg im. Stanisława Tyma, a także pokazy filmów o i z Pałacem w roli głównej w ramach letniego kina plenerowego na placu Defilad. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, takich jak licytacja foteli Sali Kongresowej. Jednak kulminacyjna część obchodów to kilka dni w urodzinowym tygodniu, począwszy od 20 lipca – mówi Renata Kaznowska, Prezes Zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

W jubileuszowym tygodniu 20–26 lipca zaplanowanych jest wiele wydarzeń, które przyciągną zarówno mieszkańców jak i turystów. Toasty, lasery, fajerwerki, koncerty, tańce, gra Tetris® w oknach Pałacu, otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND, wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac”. To tylko niektóre z atrakcji, dla których warto zostać w przyszłym tygodniu w stolicy lub do niej przyjechać.

Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata. – mówi Marta Bartkowska, kierownik projektu „Plac Defilad”.

Pliki do ściągnięcia

  1. 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki - harmonogram wydarzeń (plik: murodziny_-_harmonogram_wydarzen.doc, rozmiar pliku: 36 KB)
  2. Poznaj swój Pałac - cykl wydarzeń z okazji 60 urodzin Pałacu Kultury i Nauki - harmonogram (plik: murodziny_-_poznaj_swoj_palac.doc, rozmiar pliku: 41 KB)