Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

19 maja Noc Muzeów w Warszawie

opublikowany: czwartek, 26. kwietnia 2018 - 11:42, Magdalena Łań
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy na konferencji prasowej o Nocy Muzeów. Fot. E.Lach fot. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy na konferencji prasowej o Nocy Muzeów. Fot. E.Lach

Warszawa po raz 15. zaprasza na Noc Muzeów. W sobotę, 19 maja zwiedzających przyjmie 240 placówek. Będą konkursy, dwa stoiska informacyjne, wejściówki do PKiN i niespodzianka dla 15-latków.


- Podczas Nocy Muzeów już kilkakrotnie nawiązywaliśmy do ważnych rocznic: 2010r. do Roku Chopina, 2011r. Roku Marii Skłodowskiej-Curie, w 2012r. do Roku Bolesława Prusa i Janusza Korczaka - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podczas konferencji prasowej. - W tym roku także mamy ważną rocznicę – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i ten temat będzie się przewijał w programach poszczególnych placówek

- W tegorocznym plakacie promującym Noc Muzeów odeszliśmy od czerni, jest on bardzo kolorowy, tak jak kolorowa i bogata jest oferta warszawskiej Nocy Muzeów – podkreślił Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta – Dlatego zachęcam do korzystania z naszych informatorów, które będą dostępne w dwóch stoiskach pod PKiN i na bulwarach przy Muzeum nad Wisłą.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów w Berlinie – 1997
Pierwsza Noc w Polsce, w Poznaniu – 2003.
Pierwsza Noc w Warszawie - 2004, od początku koordynowane przez m.st. Warszawę.

Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji oraz organizowaniu eventów towarzyszących w wybraną noc za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów (w Warszawie  w latach 2004 i 05 Noc odbyła się 19 czerwca).
Obecnie Noc Muzeów w Polsce jest organizowana przez 80 miast.

Warszawska Noc Muzeów

Rok 2004
Do Nocy zgłosiło się 11 placówek (same muzea) zwiedziło je 16 tysięcy osób.
Między placówkami jeździły dwa autobusy – ogórki, od początku spotkały się z wielką popularnością.

Rok 2005
33 placówki, wszystkie zmieściły się na plakacie,  w ówczesnych komentarzach mówiono o sukcesie i podkreślano, że zgłosiły się „aż” 33 placówki. 50 tysięcy zwiedzających.

Rok 2006
55 placówek, 90 tysięcy zwiedzających.

Rok 2007
80 placówek, 150 tysięcy zwiedzających.

Po raz pierwszy można było zwiedzać gabinet Prezydent Warszawy.

Rok 2008
120 placówek, 150 tysięcy zwiedzających.

Bite są rekordy frekwencyjne, np.:
Muzeum Wojska Polskiego – 14 tys.
Muzeum Powstania Warszawskiego – 6,5 tys.
Muzeum Narodowe - 5 tys.
Muzeum Historii m.st. Warszawy – 5 tys.

Od tego roku rozpoczynają się ciekawe eventy organizowane przez Miasto, na rozpoczęcie Nocy. I tak np.: koncert Urszuli Dudziak na Rynku Starego Miasta.

Rok 2009
141 placówek, 150 tys. zwiedzających.

Liderzy frekwencji:
Muzeum Wojska Polskiego – 16 tys.
Muzeum Techniki – 10 tys.
Muzeum Powstania Warszawskiego – 8 tys.
Tramwaje Warszawskie – 8 tys.

To ważny rok, bowiem po raz pierwszy do Nocy zgłosiły się placówki spoza instytucji kultury: Sejm RP, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Synagoga Nożyków.

Idea Nocy wyszła poza pierwotne ramy jako czas zwiedzania i oglądania zbiorów jedynie w muzeach. Do Nocy z roku na rok dołączały placówki spoza kultury. O takim podejściu różnych instytucji zadecydowała niewiarygodna popularność Nocy Muzeów wśród mieszkańców i turystów.

Nowość: Co czwarta placówka zadeklarowała otwarcie podwoi do godz. 3 nad ranem, (pozostałe do godz. 1 w nocy)

Rok 2010

158 placówek, frekwencja 160 tysięcy.
Po raz pierwszy proponowany jest przebój Nocy, tj. placówka, która właśnie podczas Nocy po raz pierwszy przyjmuje gości lub po raz pierwszy zadeklarowała w niej udział (debiutant Nocy). W roku 2010 było to Muzeum Fryderyka Chopina.

Po raz pierwszy do Nocy zgłasza się parafia ewangelicka z pl. Małachowskiego.

Program w roku 2010 jest tak bogaty, że ratusz proponuje ścieżki tematyczne, np.:

Ścieżka Chopinowska – najbogatsza, z sześcioma placówkami z rozpisanym programem - co godzinę inne wydarzenie.

Ścieżka babuni: Muzeum Modniarstwa i Naparstków, Muzeum Woli z wystawą platerów, Dom Spotkań z Historią, proponujący spacer Warszawą lat 20.

Ścieżka religijna: parafia ewangelicko –augsburska św. Trójcy, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Synagoga im. Nożyków, Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Ścieżka za mundurem panny sznurem: Dowództwo Garnizonu Warszawa, Muzeum Ordynariatu Polowego, Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Akt Dawnych z wystawą o bitwie pod Grunwaldem, Komenda Stołeczna Policji.

Ścieżka dla chłopców dużych i małych: Warszawska Kolej Dojazdowa, Muzeum Kolejnictwa, Tramwaje Warszawskie.

Jest to Rok Chopinowski, na Noc przygotowano więc rekordową liczbę imprez towarzyszących