Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

100 dni prezydenta Rafała Trzaskowskiego

opublikowany: piątek, 1. marca 2019 - 12:41, Magdalena Łań
100 dni prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Fot. R.Motyl fot. 100 dni prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Fot. R.Motyl

2 marca mija dokładnie 100 dni od chwili, kiedy Rafał Trzaskowski został zaprzysiężony na prezydenta m.st. Warszawy.


- Sto dni to dużo czy mało? Sprawdźmy! – zachęca Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Sto dni to znacznie mniej niż dziewięć miesięcy oczekiwania na upragnione dziecko, ale wystarczająco, aby zwiększyć budżet warszawskiego programu in vitro. To zdecydowanie za mało czasu na zbudowanie całej linii metra, ale w sam raz, aby zgodnie z planem prowadzić prace nad planem podziemnych połączeń w stolicy – tak prezydent rozpoczął podsumowanie swoich pierwszy stu dni.

Zobacz film.

WARSZAWA DLA UCZNIÓW
 
•     Budujemy szkoły  
Przyspieszyliśmy budowę szkół i przedszkoli. W tej chwili powstaje 15 nowych szkół podstawowych dla ponad 10 tys. uczniów. Za kilka dni podpiszemy umowy na budowę dwóch kolejnych. Istniejące szkoły rozbudowujemy. Na 12 największych modernizacji wydamy blisko 190 mln zł. Od początku kadencji oddaliśmy trzy przedszkola.
•    Podwyżki dla nauczycieli  
Wprowadzamy zapowiadane podwyżki dla nauczycieli – 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Podwyżki otrzymają też nauczyciele mianowani z najniższą płacą zasadniczą. W sumie: 9,6 tys. nauczycieli. W grudniu 2018 r. podnieśliśmy zarobki pracowników obsługi szkół.
•     100 zł rocznie dla stołecznych uczniów na kulturę i sport
Dzięki naszej decyzji w marcu 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostaną 15 mln zł na opłacenie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą. Pieniądze będą dzielone na klasy - na każdego warszawskiego ucznia będzie przypadało 100 zł na rok.
•     Dłużej działające świetlice
Już w 106 szkołach świetlice działają do godz. 18.00. Tylko w osiemnastu szkołach świetlice są otwarte do godz. 17.00. W nowym roku szkolnym podejmiemy decyzję o przedłużaniu czasu pracy w kolejnych świetlicach.  
•     Indywidualne doradztwo dla nastolatków
Zwiększyliśmy liczbę doradców i ich dyżurów. Organizujemy Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego w Pałacu Młodzieży.  
•     Przygotowujemy szkoły na podwójny rocznik
Przygotowaliśmy awaryjny plan na podwójny rocznik uczniów idących do szkół ponadpodstawowych. Wszystkim damy możliwość nauki: stworzyliśmy w warszawskich szkołach rekordowe 43 tys. miejsc.

•     Pilotażowy program finansowania zajęć dodatkowych  
W marcu 2019 r. rusza przygotowany na początku roku, pilotażowy projekt finansowania zajęć pozalekcyjnych dla warszawskich uczniów szkół podstawowych.


WARSZAWA DLA ZIELENI I POWIETRZA

•    Drony dla Straży Miejskiej
Straż Miejska kupiła dwa specjalne drony do kontrolowania emisji z pieców. Maszyny już pracują i pomagają strażnikom skutecznie interweniować. Sfinalizowaliśmy zakup pięciu elektrycznych samochodów patrolowych dla eko-patrolu.
•    Kompleksowy program wymiany pieców  
Podwyższamy dotację do 12 tys. zł, upraszczamy wniosek i rozszerzamy zakres kosztów kwalifikowanych (dofinansowanie obejmie także prace projektowe). Przy obecnych cenach dofinansowanie wystarczy na sfinansowanie całości lub zdecydowanej większości kosztów wymiany pieca. W kolejnym etapie wprowadzimy dodatkowe uproszczenia: wnioski przez Internet i możliwość jednoczesnego wnioskowania o wsparcie zakupu paliwa ekologicznego.
•    Zielone ulice
Zrealizowaliśmy projekt „Zielona ściana wzdłuż ul. Wawelskiej”: obsadzenie krzewami, bylinami, pnączami i kwiatami północnej strony ul. Wawelskiej na odcinku ponad 2,2 km. Rozpisaliśmy przetarg, który wyłoni projektanta aranżacji zieleni wzdłuż 24 warszawskich arterii (na oferty czekamy do 12 marca). Zmiany obejmą Białołękę, Bielany, Bemowo, Mokotów, Ochotę, Pragę-Południe, Rembertów, Ursus, Ursynów, Włochy i Żoliborz. Wcześniej zamówione projekty nowej aranżacji zieleni dla 42 ulic są już na ukończeniu. Docelowo, w ramach kompleksowego projektu „Zielone ulice Warszawy”, metamorfozę przejdzie 76 dużych warszawskich arterii.
•    Rozbudowujemy Warszawski Indeks Powietrza
Ogłaszamy przetarg na zakup trzech referencyjnych stacji pomiarowych.

WARSZAWA DLA NAJMŁODSZYCH

•    Bezpłatna opieka w żłobkach
Przygotowaliśmy i rozpoczęliśmy wcielanie w życie programu bezpłatnych żłobków. Od września 2019r. wszystkie miejsca w miejskich żłobkach (dziś 7800) będą bezpłatne. Wykupimy też co najmniej 4 tys. miejsc w żłobkach prywatnych. Równolegle przyspieszamy budowę nowych żłobków miejskich: tylko do końca lutego br. udało się oddać 580 nowych miejsc. Do końca roku powstanie kolejnych 375.
•    Szczepienia przeciwko grypie dla dzieci
Przygotowaliśmy program szczepień przeciwko grypie dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym.