Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych

opublikowany: wtorek, 26. lutego 2013 - 10:48, Magdalena Łań

W tym dniu Urząd Dzielnicy Białołęka zaprasza na niezwykłą lekcję historii - rekonstrukcje, inscenizacje i projekcje filmów.


W południe na placu przed ratuszem odbędzie się inscenizacja ataku żołnierzy na konwój NKWD. Będzie można także zobaczyć jak wyglądało codzienne życie żołnierskie w zrekonstruowanym obozowisku partyzanckim. Dla młodzieży przygotowano lekcję historii poświęconej żołnierzom wyklętym. W przerwie między wykładami odbędzie się projekcja filmu pt.: „Ostatni leśni żołnierze wyklęci Warszawy i Mazowsza” oraz wystawę zdjęć IPN poświęconych antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu.

Radni Dzielnicy uczczą pamięć żołnierzy wyklętych podczas uroczystej sesji i skierują do władz Warszawy stanowisko ws. nadania jednej z ulicy imienia płk Łukasza Cieplińskiego, żołnierza, który został zamordowany 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

1 marca jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. Tego dnia wspominamy niezłomnych żołnierzach, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę przeciwko władzy komunistycznej. Za ten czyn byli niejednokrotnie osadzani w więzieniach, torturowani, a po niesprawiedliwych procesach skazywani na śmierć. Ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach, aby zabić o nich pamięć. Ideą tego święta jest pokazanie Polakom ich roli w powojennej historii kraju.
Impreza „Żołnierze Wyklęci-Pamiętamy” jest organizowana przez Urząd Dzielnicy Białołęka po raz pierwszy.

W programie:
•    uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy: 9.30
•    rekonstrukcja obozowiska żołnierzy wyklętych: 10.00-18.00 (przed ratuszem)
•    lekcja historii prowadzona przez Roberta Radzika: 10.15–10.30
•    projekcja filmów pt. „Ostatni leśni Żołnierze Wyklęci Warszawy i Mazowsza”: 10.30, 12.00-12.30, 13.00-15.00
•    inscenizacja ataku na konwój NKWD: 12.30 – 13.00
•    wystawa zdjęć ze zbiorów IPN pn. „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”


Dodatkowych informacji udziela:

Bernadeta Włoch-Nagórny,
Rzecznik Prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka
Tel. 510-205-865