30-lecie samorządności

Ogólnopolskie obchody
30-lecia wyborów samorządowych


/ idea

Kolaż zdjęć przedstawiających widoki z polskich miast, m.in. autobus miejski w Warszawie, dworzec autobusowy we Wrocławiu, bulwary i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ludzi odpoczywających na trawie w parku, ćwiczących na siłowni plenerowej.

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii!

Globalny problem sprawił, że z wielu planowanych aktywności – debat, pikników, koncertu – musieliśmy zrezygnować, wiele przenieść do sieci, a jeszcze kolejne przeprowadzać w warunkach nadzwyczajnych – w maseczkach, rękawiczkach, dwumetrowych odstępach.

Niezależnie od tych nietypowych okoliczności naprawdę mamy co świętować! Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 roku, miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu.

Już ponad połowę tego okresu samorządy działają przy wsparciu w postaci funduszy unijnych. Dobre wykorzystanie środków europejskich na poziomie samorządów przekłada się na poprawę standardu życia mieszkańców. W przypadku Warszawy to np. ogromne wsparcie w rozbudowę sieci warszawskiego metra.

Dziś stajemy jednak przed zupełnie innymi wyzwaniami. Ale w sprostaniu im na pewno mogą pomóc nam doświadczenia ostatnich trzech dekad. Globalna pandemia jest ogromnym wstrząsem na poziomie społecznym i gospodarczym. To wielki test sprawności instytucji państwowych, samorządowych, ale też ważny sprawdzian ludzkiej solidarności.

Para młodych ludzi trzymających się za ręce spaceruje po ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w słoneczny dzień.30-lecie polskiej samorządności to zatem okazja, aby podsumować co się nam wspólnie przez ten czas udało, a także – a może wręcz: przede wszystkim – moment wielkiej próby. Próby, którą przechodzimy naprawdę niesamowicie. Akcje wspierania służby zdrowia, potrzebujących czy lokalnych przedsiębiorców – te oddolne i te organizowane przez samorządy – pokazują jasno, że nawet w czasach „social distancingu” potrafimy być razem, potrafimy być wspólnotą, potrafimy być solidarni.

I choć nie spotkamy się na piknikach czy koncertach, to zapraszamy do świętowania 30-lecia odbudowy polskiej samorządności. Na warszawskiej „patelni” już widnieje okolicznościowy mural. Na 27 maja zaplanowana jest debata z udziałem czołowych polskich samorządowców, którą będziecie mogli śledzić w mediach społecznościowych. Również w Dniu Samorządu Terytorialnego Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w barwach narodowych – na biało-czerwono.

Uczcimy tę rocznicę głównie zdalnie, za pośrednictwem Internetu, ale jednak wspólnie. Ta wspólnota, ta solidarność to nasz największy kapitał. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość.

/ obchody

Mężczyzna z dwójką dzieci bawi się podczas letniego pikniku w parku.50 jabłoni posadzili na Polu Mokotowskim przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach z 1990 r.

Ten symboliczny gest zapoczątkował obchody 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Obchody o zmienionej formule wymuszonej epidemią, w czasie, który pokazuje, że potrafimy być razem i wspólnie radzić sobie z przeciwnościami. Niech sad samorządności będzie symbol tego, że to, co dobre, wyrasta z nas i z naszych małych ojczyzn.

– Z samorządów w dużej mierze wyrosła demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna – nowa solidarność, może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki 27 maja Pałac Kultury i Nauki w Warszawie był podświetlony na biało-czerwono z okazji 30-lecia polskich samorządów. W ten sposób przypominamy, nasz wielki, wspólny sukces!

/ debata

Świętujemy 30-lecie polskich samorządów!


Zapraszamy do obejrzenia debaty „Jak samorządy wyjdą z kryzysu koronawirusa? Czy ten kryzys wywoła jakieś trwałe zmiany?” Włodarze miast spotkali się wirtualnie, by rozmawiać o wyzwaniach, wobec jakich stanęły polskie samorządy w czasach pandemii. Jest ona ogromnym wstrząsem na wielu poziomach – zdrowotnym, ekonomicznym, społecznym. To wielki test sprawności instytucji państwowych, samorządowych, ale też ważny sprawdzian ludzkiej solidarności.

Przy okazji 30-lecia odbudowy polskiej samorządności rozmawiamy nie tylko o tym, co przez ten czas nam się udało, ale też o tym, jak radzić sobie z problemami społecznymi i gospodarczymi, które już powoduje epidemia koronawirusa.

Prelegenci:
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich
Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego

Dyskusję poprowadzi red. Mikołaj Chrzan (Gazeta Wyborcza)

/ kontakt

/ idea / obchody / debata / kontakt / polityka prywatności / deklaracja dostępności